Wiadomości z Gliwic

Niezwykła gliwiczanka Przyjacielem rodziny 2018

  • Dodano: 2018-10-15 11:45

Kazimiera Dobosz, która od ponad dwóch dekad tworzy zawodową rodzinę zastępczą, została laureatką konkursu „Przyjaciel rodziny 2018” organizowanego przez Zarząd Województwa Śląskiego. Do wyróżnienia panią Kazimierę zgłosiło miasto.

Kazimiera Dobosz rodziną zastępczą została 22 lat temu. Od 2006 r. pełni tę funkcję zawodowo, a od 2014 r. jest specjalistyczną rodziną zastępczą dla małoletnich matek, które z różnych przyczyn życiowych nie znalazły swojego miejsca na świecie i samotnie wychowują dzieci. Była wówczas pierwszą tego typu rodziną zastępczą na terenie województwa śląskiego. Dała azyl, miłość i opiekę około 40 podopiecznym.

Pani Kazimiera umiejętnie nawiązuje ciepłe i serdeczne kontakty z dziećmi. Jest wrażliwa na ich potrzeby, ale jednocześnie jest konsekwentna w stosowaniu ustalonych wcześniej zasad i przestrzeganiu określonych granic. Stara się, aby w jej domu panowała rodzinna atmosfera. Przywiązuje wagę do znaczenia tradycji przekazując młodym matkom praktyczne umiejętności, wartości i szacunek do drugiego człowieka – mówi Agnieszka Paszta, naczelnik wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Pani Kazimiera sama jest matką sześciu, obecnie dorosłych już dzieci i babcią sporej czeredki. Doświadczenie, wielkie pokłady energii i miłości oraz potrzeba pomagania innym sprawiły, że pani Kazimiera chętnie i z powodzeniem kontynuuje rolę mamy i opiekunki – uczy małoletnie matki, jak opiekować się dziećmi, dbać o dom i o siebie.

Nie zawsze było łatwo, jednak nigdy nie żałowałam swojego wyboru. Nie jest to droga usłana różami, bo odpowiada się i za dziecko, które zostało mamą i za jej pociechę. Ale ja wiem, że warto. Widzę jak moje dziewczyny dorastają, stają się dobrymi matkami. Dla mnie najważniejsze jest to, żeby ułożyły sobie życie i były szczęśliwe. Ta opieka również mi wiele daje, bo bez rodziny nie da się żyć – mówiła Kazimiera Dobosz na łamach „Miejskiego Serwisu Informacyjnego – GLIWICE” w 2015 r., gdy przeprowadzaliśmy z nią wywiad zaraz po otrzymaniu od prezydenta RP Złotego Krzyża Zasługi.

Za swoją niezwykłą działalność Kazimiera Dobosz otrzymała nagrodę „Przyjaciel rodziny 2018” przyznawaną osobom zasłużonym dla regionalnej polityki rodzinnej oraz jednostkom samorządu terytorialnego, które wdrażają najbardziej wartościowe rozwiązania na rzecz rodziny w województwie śląskim.

To kolejne wyróżnienie i dowód uznania dla niezwykłej gliwiczanki. Gratulacje, Pani Kazimiero! (mf)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.