Wiadomości z Gliwic

Nowe autobusy w Gliwicach. Nowoczesne pojazdy wyjadą na gliwickie ulice pod koniec roku!

  • Dodano: 2023-03-09 07:30, aktualizacja: 2023-03-08 23:19

17 kolejnych nowoczesnych i przyjaznych środowisku autobusów niskopodłogowych Solaris Urbino 18 Hybrid zasili tabor PKM-u. Nowoczesne pojazdy wyjadą na gliwickie ulice pod koniec roku.  

Klimatyzacja, monitoring i bezpłatne wi-fi to już standard w gliwickich autobusach. PKM Gliwice systematycznie odnawia tabor, zastępując starsze pojazdy nowoczesnymi i bardziej ekologicznymi. 17 kolejnych wyjedzie na gliwickie ulice jeszcze w tym roku. Autobusy będą niskopodłogowe, przegubowe - wyposażone w hybrydowy zespół napędowy. Rozwiązanie zastosowane przez producenta autobusów, powszechnie nazywane na rynku „mild hybrid”, stanowi naturalne rozwinięcie technologii rekuperacyjnej w autobusach, wykorzystującej energię wytwarzaną w procesie hamowania. Dzięki temu autobusy będą emitować mniej zanieczyszczeń i są bardziej przyjazne dla środowiska.

W 18-metrowych pojazdach  będzie mogło  podróżować 145 pasażerów, w tym 40 w wygodnych, ergonomicznych siedziskach oraz siedzeniach przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, które będą wyróżniać się kolorem. Autobusy będą też przystosowane do przewozu wózka dziecięcego i inwalidzkiego oraz roweru.

Ekologia i bezpieczeństwo

Pojazdy będą spełniać dodatkowe warunki homologacji w zakresie podwyższonych standardów bezpieczeństwa, m.in. ochrony kierowcy w czasie zderzenia czołowego czy zwiększonej wytrzymałości konstrukcji nośnej w czasie przewrócenie autobusu na bok. Z kolei komora silnika i pomieszczenie agregatu grzewczego wyposażone będą w automatyczny system detekcji i gaszenia pożaru. Wejścia i wyjścia autobusów oraz całe przejście środkowe będą niskopodłogowe i bezstopniowe. 

Autobusy będą klimatyzowane oraz wyposażone w funkcję regulacji temperatury, szybkiego odparowania i osuszania szyb, będą też miały system dodatkowego obniżenia poziomu wejścia.

Na pionowych poręczach będą znajdowały się przyciski „STOP” sygnalizujące kierowcy konieczność obsługi przystanku na żądanie i oznakowane znakami w języku Braille`a. Dodatkowo, pasażerowie będą mieli do dyspozycji ładowarki do urządzeń mobilnych i dostęp do Wi-Fi. 

Monitoring wizualny

Nowe autobusy będą wyposażone w system cyfrowego monitoringu wizualnego, rejestrujący obraz z kamer (5 wewnątrz i 3 na zewnątrz) w czasie używania pojazdu i przechowywany przez co najmniej 14 dni. Dodatkowo pasażerowie będą informowani o trasie i najbliższych przystankach. Komunikaty będą słyszalne zarówno wewnątrz pojazdu, jak i na zewnątrz. 

Inwestycja o wartości niemal 40 mln zł została sfinansowana przy wsparciu unijnym (18,5 mln zł) z Działania: 11.4 Transport miejski, Priorytetu: XI: REACT-EU Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 (projekt „Rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego w Gliwicach poprzez zakup 17 autobusów hybrydowych”).

– W trosce o ekologię i komfort pasażerów systematycznie odświeżamy tabor. Autobusy, które kupujemy zapewniają pasażerom dobre warunki podróży, są też przyjazne środowisku – wyjaśnia Henryk Szary, prezes PKM w Gliwicach.

Od początku swojej działalności, czyli od 1997 r. do teraz gliwickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej zakupiło 269 autobusów za 278 mln zł. 217 sztuk stanowiły autobusy fabrycznie nowe, których łączny koszt zakupu wyniósł 268 mln zł, zaś 52 sztuki to autobusy używane, które kosztowały w sumie 10 mln zł brutto. Tabor jest sukcesywnie odnawiany, a stare pojazdy zastępowane są przez nowe, coraz bardziej ekologiczne, nowoczesne i wygodne. Obecnie pod banderą gliwickiego PKM-u po gliwickich ulicach jeżdżą 192 autobusy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również