Wiadomości z Gliwic

Od lipca L4 tylko elektronicznie

  • Dodano: 2018-05-16 07:45, aktualizacja: 2018-05-16 07:46

Tradycyjne zwolnienia lekarskie, wystawiane na papierowym formularzu powoli przechodzą do historii. Od 1 lipca zastąpią je e-ZLA, czyli zwolnienia w formie elektronicznej.

Papierowe zwolnienia możemy otrzymać jeszcze do końca czerwca. Później lekarze są zobowiązani wystawiać tylko zwolnienia elektroniczne. Ich zaletą jest to, że system  automatycznie przekazuje je do ZUS. Pracownicy ZUS z kolei udostępniają e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS, najpóźniej następnego dnia. Pacjent, któremu lekarz wystawi elektroniczne zwolnienie nie jest więc związany terminem 7 dni na dostarczenie go do pracodawcy. Nie dotyczą go w związku z tym ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu.

Więcej informacji na temat elektronicznych zwolnień można uzyskać na Salach Obsługi Klientów zabrzańskiego Oddziału ZUS i Biura Terenowego ZUS w Gliwicach. Doradca ds. e-ZLA opowie zainteresowanym o korzyściach wynikających z uruchomienia elektronicznych zwolnień lekarskich,  wyjaśni wszystkie wątpliwości i założy wymagany profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.