Wiadomości z Gliwic

Ostatnia w tym roku przysięga w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

  • Dodano: 2018-12-03 10:15, aktualizacja: 2018-12-04 13:35

Po 15 dniach szkolenia 92 „terytorialsów” stanęło na placu apelowym gliwickiej jednostki, by wypowiedzieć słowa Przysięgi Wojskowej. To ostatnia w tym roku przysięga w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

W sumie w województwie śląskim służy obecnie ponad 400 żołnierzy WOT. Wśród ślubujących znaleźli się przedstawiciele różnych profesji m.in.: informatycy, nauczyciele, fizjoterapeuci, ogrodnicy, tancerze, studenci, kierowcy, instruktorzy sztuk walki, taternicy czy górnicy.

- Ukończone szkolenie podstawowe to wasze pierwsze zwycięstwo na drodze do osiągnięcia celu. Przed wami nowe wyzwania, kolejne chwile zwątpienia, wymagające szkolenia. Jestem przekonany, że wasz duch nie zostanie złamany, że wytrwacie przy postanowieniu – powiedział podczas uroczystej Przysięgi Wojskowej, dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas.

Przemawiająca w imieniu ”terytorialsów”, szeregowy Kamila Kowalczyk podkreśliła, że wszyscy, którzy złożyli przysięgę, mają pełną świadomość, że tak naprawdę to dopiero początek.

- Mamy świadomość, że droga, którą wybraliśmy, nie zawsze będzie łatwa. Czeka nas bowiem jeszcze wiele wyrzeczeń, trudu i pracy, aby stać się pełnowartościowymi żołnierzami – powiedziała.

Szkolenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej trwa trzy lata. Żołnierze jeden weekend w miesiącu będą teraz spędzać na szkoleniach rotacyjnych oraz dwa tygodnie na poligonie na tak zwanym szkoleniu zgrywającym.

Obecnie, w niespełna dwa lata po utworzeniu, w szeregach piątego rodzaju sił zbrojnych służy już prawie 17 tysięcy żołnierzy.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.