Wiadomości z Gliwic

Pamięć o ofiarach Tragedii Górnośląskiej 1945 roku. Uczczenie przy kościele św. Jerzego

  • Dodano: 2023-02-15 07:30, aktualizacja: 2023-02-14 22:49

Gliwice były pierwszym dużym miastem na Górnym Śląsku, do którego 1945 roku wkroczyli sowieci. Wielu żołnierzy dopuściło się wyjątkowego okrucieństwa na mieszkańcach miasta. Pamięć ofiar uczczono przy tablicy przy kościele św. Jerzego w Łabędach.

Uroczystości upamiętniające

Wywózki do pracy w ZSRR rozpoczęły się na przełomie lutego i marca 1945 roku. Dotknęły wielu rodzin mieszkających na Górnym Śląsku. Wśród deportowanych były osoby różnych narodowości. Ta tragedia rozgrywała się także w Gliwicach, które były jednym z pierwszych górnośląskich miast, do którego wkroczyła Armia Czerwona.

– Deportowani do ZSRR, przed ich zapakowaniem do bydlęcych wagonów, przebywali w obozie przejściowym NKWD dla ludności śląskiej i Niemców, który zorganizowany był na terenie Dużego Osiedla (Grosse Siedlung). Obejmował on obecne ulice: Wolności, Partyzantów, Wieniawskiego i Popiełuszki – przypomina Rada Dzielnicy Łabędy na swoim Facebooku.

W sobotę 11 lutego w Łabędach zorganizowano uroczystości poświęcone pamięci ofiar deportacji Ślązaków i Niemców na teren ZSRR, która miała miejsce w roku 1945. Była to 78. rocznica tych wydarzeń. Uczestnicy obchodów złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej zesłanych na Wschód, a następnie wzięli udział w mszy świętej w kościele pw. św. Jerzego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również