Wiadomości z Gliwic

Parking przy Instytucie Onkologii już prawie skończony!

  • Dodano: 2022-08-26 07:00, aktualizacja: 2022-08-25 11:34

Budowa wielopoziomowego parkingu przy Instytucie Onkologii zbliża się ku końcowi – pozostało wykonanie prac porządkowych oraz odbiór budynku. Wkrótce do dyspozycji pacjentów zostanie oddanych ponad 800 miejsc parkingowych. 

Nowy, czterokondygnacyjny parking ma łącznie około 20 tys. metrów kwadratowych powierzchni

Już wkrótce będzie tam mogło parkować 807 samochodów, w tym 20 miejsc przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami. Obiekt jest wyposażony w stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych. 

Bryła parkingu przykuwa uwagę. Na elewacji budynku zastosowano dekoracyjne panele, wykonane z koryt kablowych. Dzięki temu zabiegowi budynek, pomimo swojej dużej powierzchni, nie przytłacza. Jeszcze efektowniej obiekt prezentuje się nocą, dzięki specjalnemu systemowi sterowania oświetleniem budynku, które jest włączane, gdy czujka wykryje ruch na danej kondygnacji. To sprawia, że z zewnątrz nawet co kilka sekund pewne fragmenty parkingu są podświetlane, a inne gasną.

Budowa parkingu rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku, a obiekt zostanie oddany do użytku już wkrótce. Tak szybka realizacja robót była możliwa dzięki zastosowaniu prefabrykatów, czyli gotowych żelbetowych elementów konstrukcyjnych. Wykorzystano ich 1379, a najcięższe z nich ważyły niemal 16 ton. 

Inwestorem jest Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach, a generalnym wykonawcą Grupa NDI.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również