W poniedziałek 21 lipca, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach przeprowadzili na terenie miasta i powiatu działania kontrolne w ramach akcji „Trzeźwość”. Celem przedsięwzięcia było eliminowanie z ruchu drogowego osób, które zdecydowały się prowadzić pojazdy pod wpływem alkoholu lub innych substancji zabronionych.
Funkcjonariusze przebadali ponad 800 kierujących
Zatrzymano dwóch kierujących będących pod wpływem alkoholu, w tym jeden z nich poruszał się autem pomimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów. Łącznie w ciągu całego dnia ujawniono, aż sześć osób, które nie powinny kierować pojazdami – w tym cztery kierujące samochodami, jednego rowerzystę i jednego użytkownika hulajnogi elektrycznej.
Wśród zatrzymanych znalazł się 43-letni mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla, który prowadził pojazd ciężarowy marki Mercedes, mając 0,58 promila alkoholu w organizmie. Niewiele później zatrzymano 38-latka z Rybnika, kierującego ciężarowym pojazdem marki DAF – w jego przypadku wynik badania wykazał 0,5 promila.
Na liście zatrzymanych znalazł się również 53-letni mieszkaniec Gliwic, który kierował samochodem marki Ford Mondeo, znajdując się po użyciu alkoholu. Co więcej, mężczyzna nie miał prawa prowadzić pojazdów – posiadał bowiem aktywny zakaz orzeczony przez Sąd Rejonowy w Gliwicach.
W Gliwicach zatrzymano także 42-letniego kierowcę samochodu osobowego marki Renault, który – jak wykazało badanie – prowadził pojazd po użyciu środków odurzających.
Niechlubną listę uzupełniają również inni uczestnicy ruchu drogowego:
- 18-latek poruszający się hulajnogą elektryczną, u którego alkomat wykazał 0,94 promila alkoholu,
- 27-letni gliwiczanin kierujący rowerem z wynikiem 1,33 promila alkoholu w organizmie.
Wszystkim kierującym pojazdami mechanicznymi zatrzymano prawa jazdy. Materiały zebrane przez policjantów zostaną przekazane do sądu, który zadecyduje o dalszych konsekwencjach prawnych. W przypadku mężczyzny łamiącego sądowy zakaz, policja prowadzi postępowanie przygotowawcze w kierunku przestępstwa z art. 244 kodeksu karnego.
Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego!
Nawet niewielka ilość alkoholu czy obecność substancji odurzających w organizmie wpływa negatywnie na zdolność kierowania pojazdem. Każde takie zachowanie za kierownicą to nie tylko łamanie prawa, ale także realne zagrożenie dla życia i zdrowia – zarówno własnego, jak i innych uczestników ruchu drogowego.