Wiadomości z Gliwic

Politechnika Śląska zaprezentowała łazik marsjański. Sprawdź ten wyjątkowy projekt!

  • Dodano: 2023-06-22 07:45, aktualizacja: 2023-06-21 23:36

Na Politechnice Śląskiej zaprezentowano innowacyjny łazik marsjański Phoenix III, niezwykłą konstrukcję stworzoną przez Silesian Phoenix – zespół studentów współdziałających w ramach Międzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH. 

Łazik marsjański Phoenix III to najnowszy wynalazek studentów Politechniki Śląskiej

– To niezwykła konstrukcja zaprojektowana i przygotowana w niecały rok. Łazik jest przygotowany do udziału w zawodach Anatolian Rover Chalenge, podczas których będzie musiał wykonywać szereg symulacji misji kosmicznych – mówi Andrzej Jałowiecki, opiekun projektu Silesian Phoenix.

Podczas zawodów łazik będzie musiał dotrzeć do określonych punktów na symulowanym polu marsjańskim i wykonać operacje za pomocą ramienia robotycznego np. przekręcić zawory. Zadaniem łazika będzie też pobranie próbki gleby, co następnie pozwoli zespołowi badaczy analizować pobrany materiał pod kątem znalezienie śladów życia czy możliwości uprawy roślin na Marsie. Symulowane zadania podczas zawodów, mogą w przyszłości sprawdzić się w realnej marsjańskiej rzeczywistości, ale to wymagałoby modyfikacji.

Projektanci łazika nie mają wątpliwości, że ich konstrukcja jest wyjątkowa i jest w stanie podołać wielu wyzwaniom także w przestrzeni kosmicznej.

– Pierwszą unikalną cechą tego łazika jest materiał, z którego został wykonany. Większość elementów jest wykonana z materiału kompozytowego, z włókna węglowo-epoksydowego. To jest coś nowatorskiego, czego jeszcze żaden z łazików na świcie nie pokazał. Te materiały to przyszłość łazików, które będą wysyłane w kosmos, ponieważ są lżejsze od wcześniejszych projektów. Robot waży zaledwie 18 kg – wyjaśnił Jakub Gurgul, kierownik projektu SKN Silesian Phoenix.

– Ten projekt jest naszpikowany innowacjami. Najbardziej cenione uczelnie techniczne na świecie zajmują się właśnie innowacjami. Tym bardziej cieszy nas fakt, że na Wydziale Mechanicznym Technologicznym działa tyle kół naukowych, które skupiają wielu młodych ludzi i chcą przygotowywać właśnie takie projekty  – dodaje dr hab. inż. Damian Gąsiorek, prof. PŚ, prodziekan ds. współpracy i rozwoju Wydziału Mechanicznego Technologicznego.

Duma uniwersytetu w Gliwicach

Zachwytu ze studenckiego projektu nie kryją też władze uczelni, które wspierają finansowo działalność wszystkich kół naukowych działających na Politechnice Śląskiej.

– Cieszymy się, że nasze koła naukowe tak prężnie działają. Politechnika Śląska jako uczelnia badawcza stara się dążyć do doskonałości w badaniach naukowych i kształceniu. Naszym pomysłem na tę doskonałość jest aktywność studentów m.in. skupionych w kołach naukowych, w których realizują najróżniejsze projekty. Ta dzisiejsza prezentacja pokazuje, że obraliśmy właściwy kierunek działania, który przynosi bardzo dobre efekty – mówił prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, prorektor ds. ogólnych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również