Wiadomości z Gliwic

Ponad 40 górników z koronawirusem! Kopalnia Sośnica wstrzymuje wydobycie! [KOMUNIKAT PGG]

  • Dodano: 2020-05-06 10:15

Kolejna kopalnia na Śląsku wstrzymuje fedrowanie! Po tym, jak wydobycie wstrzymały kopalnie Murcki-Staszic i Jankowice, teraz wydobycie zastopowano w kopalni Sośnica. U 40 górników z KWK Sośnica testy potwierdziły koronawirusa!

TOP 5 Silesia Flesz: Lekarze zalewani falą hejtu! Co za dzbany to robią!?

Wydobycie po tym, jak u górników z KWK Sośnica stwierdzono koronawirusa, wstrzymane zostaje od 6 maja – przerwa w wydobyciu potrwa co najmniej do 10 maja. Polska Grupa Górnicza, do której należy kopalnia Sośnica wydała w tej sprawie komunikat:

Po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji oraz na wniosek dyrekcji kopalni Sośnica, Sztab Kryzysowy Polskiej Grupy Górniczej S.A. rekomendował zarządowi czasowe ograniczenie produkcji w kopalni Sośnica, od środy 6 maja do niedzieli 10 maja.

W tym okresie w kopalni nastąpi minimalne obłożenie załogi wynikające z niezbędnych potrzeb dla bezpiecznego funkcjonowania zakładu.

Decyzja spowodowana jest pandemią koronawirusa COVID-19 i troską o bezpieczeństwo pracowników. Procedury wprowadzone na czas epidemii zadziałały w spółce prawidłowo, a poprzez decyzję o ograniczeniu wydobycia spółka chce maksymalnie obniżyć ryzyko zachorowań wśród pracowników i sprawić, by po okresie epidemii zakłady mogły normalnie i bezpiecznie funkcjonować.

W kopalni Sośnica we wtorek 5 maja na kwarantannie przebywało 110 pracowników, z czego 43 osoby miały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Jak już informowaliśmy, przedłużenie okresu wstrzymania produkcji do 10 maja nastąpiło także w kopalniach Murcki Staszic i ROW Ruch Jankowice. O przedłużenie okresu wstrzymania produkcji wnioskowały do sztabu dyrekcje obydwu kopalń.

W PGG S.A. zintensyfikowano wszystkie działania związane z profilaktyką, a spółka wprowadziła daleko posunięte procedury ochronne. W sposób ciągły przeprowadzane są testy wśród pracowników przebywających na kwarantannie. Spółka uruchomiła dodatkowe 4 wymazobusy, które służą do badań pracowników PGG S.A. Systematycznie przeprowadzana jest także dezynfekcja najbardziej newralgicznych miejsc – łaźni, lampowni, cechowni i ważnych ciągów komunikacyjnych. Codziennie odbywa się pomiar temperatury u wchodzących na teren zakładu pracowników. W każdym oddziale PGG S.A. powołany został sztab kryzysowy, który na bieżąco koordynuje działania związane z zapewnieniem pracownikom bezpieczeństwa.

Już wcześniej Sztab Kryzysowy Polskiej Grupy Górniczej podjął decyzję o przedłużeniu wstrzymania produkcji w kopalniach Murcki Staszic i ROW Ruch Jankowice do 10 maja. Wnioskowały o to do sztabu dyrekcje obydwu kopalń.

W kopalni Murcki-Staszic spośród czterech tysięcy pracowników niezbędne zadania wykonuje tylko 1,2 tys. osób. Normalną pracę wstrzymano też w rybnickiej kopalni Jankowice gdzie załogę pod ziemią zredukowano o więcej niż połowę, do ponad tysiąca osób.

W kopalni Jankowice zakażonych jest 118 pracowników, w kopalni Murcki-Staszic 89, w kopalni Sośnica 32, trzy kolejne przypadki zakażeń stwierdzono w ruchu Marcel. Na kwarantannie przebywa 1290 osób.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również