Wiadomości z Gliwic

Ponad 40 górników z koronawirusem! Kopalnia Sośnica wstrzymuje wydobycie! [KOMUNIKAT PGG]

  • Dodano: 2020-05-06 10:15

Kolejna kopalnia na Śląsku wstrzymuje fedrowanie! Po tym, jak wydobycie wstrzymały kopalnie Murcki-Staszic i Jankowice, teraz wydobycie zastopowano w kopalni Sośnica. U 40 górników z KWK Sośnica testy potwierdziły koronawirusa!

TOP 5 Silesia Flesz: Lekarze zalewani falą hejtu! Co za dzbany to robią!?

Wydobycie po tym, jak u górników z KWK Sośnica stwierdzono koronawirusa, wstrzymane zostaje od 6 maja – przerwa w wydobyciu potrwa co najmniej do 10 maja. Polska Grupa Górnicza, do której należy kopalnia Sośnica wydała w tej sprawie komunikat:

Po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji oraz na wniosek dyrekcji kopalni Sośnica, Sztab Kryzysowy Polskiej Grupy Górniczej S.A. rekomendował zarządowi czasowe ograniczenie produkcji w kopalni Sośnica, od środy 6 maja do niedzieli 10 maja.

W tym okresie w kopalni nastąpi minimalne obłożenie załogi wynikające z niezbędnych potrzeb dla bezpiecznego funkcjonowania zakładu.

Decyzja spowodowana jest pandemią koronawirusa COVID-19 i troską o bezpieczeństwo pracowników. Procedury wprowadzone na czas epidemii zadziałały w spółce prawidłowo, a poprzez decyzję o ograniczeniu wydobycia spółka chce maksymalnie obniżyć ryzyko zachorowań wśród pracowników i sprawić, by po okresie epidemii zakłady mogły normalnie i bezpiecznie funkcjonować.

W kopalni Sośnica we wtorek 5 maja na kwarantannie przebywało 110 pracowników, z czego 43 osoby miały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Jak już informowaliśmy, przedłużenie okresu wstrzymania produkcji do 10 maja nastąpiło także w kopalniach Murcki Staszic i ROW Ruch Jankowice. O przedłużenie okresu wstrzymania produkcji wnioskowały do sztabu dyrekcje obydwu kopalń.

W PGG S.A. zintensyfikowano wszystkie działania związane z profilaktyką, a spółka wprowadziła daleko posunięte procedury ochronne. W sposób ciągły przeprowadzane są testy wśród pracowników przebywających na kwarantannie. Spółka uruchomiła dodatkowe 4 wymazobusy, które służą do badań pracowników PGG S.A. Systematycznie przeprowadzana jest także dezynfekcja najbardziej newralgicznych miejsc – łaźni, lampowni, cechowni i ważnych ciągów komunikacyjnych. Codziennie odbywa się pomiar temperatury u wchodzących na teren zakładu pracowników. W każdym oddziale PGG S.A. powołany został sztab kryzysowy, który na bieżąco koordynuje działania związane z zapewnieniem pracownikom bezpieczeństwa.

Już wcześniej Sztab Kryzysowy Polskiej Grupy Górniczej podjął decyzję o przedłużeniu wstrzymania produkcji w kopalniach Murcki Staszic i ROW Ruch Jankowice do 10 maja. Wnioskowały o to do sztabu dyrekcje obydwu kopalń.

W kopalni Murcki-Staszic spośród czterech tysięcy pracowników niezbędne zadania wykonuje tylko 1,2 tys. osób. Normalną pracę wstrzymano też w rybnickiej kopalni Jankowice gdzie załogę pod ziemią zredukowano o więcej niż połowę, do ponad tysiąca osób.

W kopalni Jankowice zakażonych jest 118 pracowników, w kopalni Murcki-Staszic 89, w kopalni Sośnica 32, trzy kolejne przypadki zakażeń stwierdzono w ruchu Marcel. Na kwarantannie przebywa 1290 osób.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.