Wiadomości z Gliwic

Powstanie Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7 przy ulicy Ligonia 36

  • Dodano: 2024-02-15 11:45

Dwa dodatkowe oddziały przedszkolne zapewniające miejsca dla 125 przedszkolaków, 5 nowych sal lekcyjnych, 6 gabinetów terapeutycznych, 2 sale integracji sensorycznej, sala zajęć ruchowych z własnym węzłem sanitarnym, nowoczesna kuchnia z jadalnią i zapleczem magazynowym, komfortowa świetlica szkolna – tak po planowanej rozbudowie ma wyglądać Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7 przy ul. Ligonia 36 w Wójtowej Wsi. Największym problemem wydaje się być zbyt duża liczba uczniów w stosunku do powierzchni. Obecnie placówka dysponuje 19 salami dydaktycznymi, zlokalizowaną na poziomie –1 ciasną świetlicą połączoną z jadalnią oraz jedną salą gimnastyczną – ze względu na dużą liczbę korzystających z niej dzieci, zajęcia ruchowe dla uczniów klas 1–3 odbywają się na szkolnym korytarzu. Niedostosowana do liczby uczniów przestrzeń wymusza na szkole organizację zajęć w systemie dwuzmianowym. Dodatkowym problemem jest niedostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

Co zmieni się po przebudowie?                                                                        

W ramach planowanej inwestycji – oprócz dotychczasowych 3 oddziałów przedszkolnych – powstaną 2 nowe – każdy z nich zapewni miejsca dla 25 dzieci. Zwiększy się także komfort uczniów szkoły podstawowej. Oprócz obecnych 19 sal dydaktycznych zyskają oni 5 kolejnych, co pozwoli na kontynuację nauki w nowym budynku przez uczniów klas 1–3. Dzięki temu również uczniowie klas 4–8, którzy pozostaną w starym budynku, będą mieli więcej miejsca do nauki i zabawy. 

W planach jest także powstanie nowej sali zajęć ruchowych z własnym zapleczem sanitarnym, 2 sal integracji sensorycznej dla przedszkola i szkoły (sali ciszy oraz zajęć rewalidacyjnych i korekcyjno-kompensacyjnych), 6 gabinetów terapeutycznych (3 dla szkoły i 3 dla przedszkola), świetlicy szkolnej, jadalni oraz nowoczesnej kuchni z pełnym zapleczem magazynowym. W budynku nie zabraknie także udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami, m.in. windy.

Otoczenie placówki, także do zmiany

Zmieni się również otoczenie placówki, przy której powstaną 2 place zabaw – jeden dla przedszkola i jeden dla szkoły. W planach jest też zmiana układu komunikacyjnego wokół budynku, zakładająca m.in. powstanie miejsc postojowych „kiss&ride” oraz dostosowanie schodów i wejść do placówki dla osób z niepełnosprawnościami. 

– Rozbudowa szkoły przy ul. Ligonia nie oznacza automatyczne likwidacji przedszkola przy ul. Mickiewicza 65, działającego w ramach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Będziemy analizować potrzeby dzielnicy i sytuację demograficzną w tej części Gliwic. Decyzje planujemy podejmować w kolejnych latach – podkreśla prezydent Gliwic Adam Neumann. 

Gliwicka oświata w nieustannej modernizacji

Tylko w 2023 roku na inwestycje w obszarze edukacji miasto przeznaczyło ponad 28 mln zł. Dodatkowo ponad 4 mln zł przekazało m.in. na budowę hali sportowej przy Zespole Oświatowym Filomata – placówki niepublicznej działającej w obiekcie należącym do gminy. W planach są już kolejne inwestycje. 

– To kluczowa sprawa, aby dzieci i młodzież miały komfortowe warunki do nauki. Stale modernizujemy bazę oświatową, wraz z boiskami czy placami zabaw. Kończą się na przykład prace związane z budową przedszkola w Żernikach. Planujemy też m.in. rozbudowę placówek edukacyjnych przy ulicach Daszyńskiego i Staromiejskiej oraz budowę nowego przedszkola przy ulicy Szafirowej – dodaje prezydent. 

Miasto Gliwice uzyskało wstępną promesę na dofinansowanie inwestycji w placówce przy ul. Ligonia 36 kwotą 30 mln zł z rządowego funduszu Polski Ład w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Ogłoszenie przetargu, w którym wyłoniony zostanie wykonawca prac powinno nastąpić do połowy lipca bieżącego roku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również