Wiadomości z Gliwic

Private banking – jak uniknąć opłaty za prowadzenie rachunku bankowego?

  • Dodano: 2017-04-24 10:30

Jesteś zamożnym klientem, który korzysta z więcej niż jednego rachunku bankowego? Co miesiąc twoje konta są uszczuplane o sporą kwotę tytułem opłat np. za prowadzenie poszczególnych kont? Czas to zmienić – dowiedz się, jak.

Rachunek bankowy to produkt, z którego korzystamy bardzo często – to właśnie na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy wpływają nasze wynagrodzenia, z niego też zlecamy przelewy, regulując tym samym nasze zobowiązania. Jeżeli w ciągu roku tracisz kilkaset złotych tytułem opłat za prowadzenie kont bankowych, to czas to zmienić. Okazuje się, że takich kosztów można uniknąć. Dotyczy to również klientów zamożnych, którzy korzystają z private banking, czyli mogą liczyć nie tylko na indywidualne podejście, lecz także szeroką ofertę produktową.

Private banking – za co banki pobierają opłaty?

Gdy mowa o opłatach pobieranych przez banki za prowadzenie rachunków bankowych w ramach private banking, to trzeba pamiętać, że to nie jedyna opłata naliczana przez banki. Jako klient zamożny korzystający z tego produktu, musisz wiedzieć, że możesz zapłacić również m.in. za:

  • Obsługę karty płatniczej. Jeżeli zdecydowałeś się na taką, to być może nawet nie jesteś świadom tego, że płacisz.
  • Przelewy zagraniczne i ekspresowe. Od tej zasady jest pewien wyjątek – niektóre banki ustanawiają miesięczny limit bezpłatnych przelewów, które może wykonać właściciel rachunku bankowego.
  • Wypłatę środków z bankomatów za granicę. W przypadku rachunków bankowych prowadzonych w złotówkach taka praktyka banków jest bardzo częsta.

Jeżeli zastanawiasz się, jak uniknąć poszczególnych opłat, to musisz wiedzieć, że nie zawsze jest to możliwe. Najczęściej jest tak, że jako klient musisz wybierać – albo darmowe prowadzenie konta, albo niższe opłaty np. za przelewy zagraniczne.

W przypadku private banking jesteś w o tyle dobrej sytuacji, że fakt pobierania opłat przez banki nie musi być dla ciebie kluczowy. Ponieważ jednak z pewnością posiadasz więcej niż jeden rachunek bankowy, to powinieneś dowiedzieć się, czy i ile możesz zaoszczędzić.

Opłata za prowadzenie konta – sprawdź, czy możesz jej uniknąć

Nie zawsze bank pobiera opłatę za prowadzenie rachunku bankowego na rzecz klienta zamożnego. Przykładem jest Konto Lion’s Rentier (https://www.lionsbank.pl/konto-lions-rentier). Jeżeli zdecydujesz się właśnie na ten rachunek bankowy, to nie zapłacisz ani złotówki za jego prowadzenie.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku Konta Lion’s Prime (https://www.lionsbank.pl/konto-lions-prime). Klienci korzystający z niego, muszą liczyć się z tym, że bank co miesiąc naliczy im opłatę w wysokości 100 zł. Dobrą wiadomością jest, że opłaty tej można uniknąć. W jaki sposób? Spełniając jeden z warunków stawianych przez bank – opłata nie zostanie naliczona wówczas, gdy:

  • w ostatni dniu miesiąca właściciel rachunku będzie posiadaczem Lokaty Fortune, a saldo rachunku na koniec dnia poprzedniego wyniesie minimum 10% wartości lokaty,
  • w poprzednim miesiącu np. właściciel rachunku dokona wpłaty na rachunek w formie przelewu z innego banku lub wpłaty we wpłatomacie na kwotę co najmniej 2 000 zł.

Możliwość uniknięcia opłat po spełnieniu pewnych warunków to ostatnio częsta praktyka banków. Jeżeli korzystasz z innych kont (np. tych widocznych tutaj: https://www.lionsbank.pl/konta), to powinieneś sprawdzić w regulaminie, czy nie ma możliwości, abyś nie płacił za fakt korzystania z rachunku bankowego.

Zakładasz rachunek? Określ swoje potrzeby

Opłaty za prowadzenie rachunku bankowego możesz uniknąć – wystarczy tylko, że wybierzesz takie konto, w przypadku którego bank zrezygnował z odpłatności za tę usługę. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji najprawdopodobniej będziesz musiał więcej zapłacić np. za przelewy ekspresowe lub zagraniczne.

Jeżeli chcesz wybrać mądrze rachunek bankowy i uniknąć opłat, to najlepiej zrobisz, określając swoje potrzeby. Pamiętaj, że wybierając darmowe konto w ramach private banking, wcale nie musisz stracić. Z uwagi na dużą konkurencję, wciąż będziesz miał dostęp m.in. do indywidualnego doradcy, który pomoże ci zarządzać zgromadzonym majątkiem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.