Prof. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej w Gliwicach, został laureatem konkursu „Uniwersytety Europejskie – Sojusze Przyszłości” w kategorii Osobowość.
– Uniwersytety Europejskie to nowa jakość. Dzięki nim możemy kumulować potencjał i wykorzystywać powszechnie już znany efekt synergii. Trzeba podkreślić, że Polska musi wykonać jeszcze wiele pracy, aby nasze uczelnie były bardziej rozpoznawalne. Także Europa musi gonić świat. Uczelnie amerykańskie czy azjatyckie są często bardziej cenione. Dlatego zrodziła się inicjatywa Uniwersytetów Europejskich i wydaje się, że w ciągu najbliższych kilku lat przyniesie ona efekty – mówił w trakcie gali rozdania nagród, organizowanej 15 maja w Warszawie, prof. Marek Pawełczyk.
Konkurs, zorganizowany przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności, miał na celu wyłonienie najbardziej inspirujących i aktywnych polskich uczelni działających w ramach sojuszy szkół wyższych oraz promocję inicjatywy i znaczenia Uniwersytetów Europejskich dla polskiej i europejskiej gospodarki. Nominowani w pięciu kategoriach (Osobowość, Innowacje, Współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym, Doskonałość Erasmus+ oraz Wsparcie Ukrainy) to wyróżniające się osoby oraz uczelnie.
Galę rozdania nagród poprzedziła I Konferencja Uniwersytetów Europejskich
To nowa inicjatywa poświęcona sojuszom instytucji szkolnictwa wyższego z całej Unii Europejskiej, realizowanym w ramach programu Erasmus+. W konferencji wzięli udział rektorzy uczelni, które należą do konsorcjów Uniwersytetów Europejskich oraz przedstawiciele środowisk akademickich zainteresowanych inicjatywą umiędzynarodowienia uczelni wyższych. W trakcie wydarzenia skupiono się na wymianie doświadczeń i omówieniu wspólnych inicjatyw prowadzących do rozwijania długoterminowej, strukturalnej, trwałej i systemowej współpracy w zakresie edukacji, badań i innowacji w całej Europie.
Prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk – automatyk, specjalista w zakresie cyfrowego przetwarzania sygnałów, wibroakustyki i sterowania procesów, profesor nauk technicznych, wykładowca akademicki, prorektor ds. współpracy i rozwoju Politechniki Śląskiej – odpowiada za program „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” na Politechnice Śląskiej oraz proces konsolidacji z uczelniami publicznymi w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jest członkiem korespondentem PAN, członkiem Prezydium oddziału PAN w Katowicach i przewodniczącym Komisji Metrologii, członkiem Prezydium Komitetu Automatyki i Robotyki PAN. W 2021 r. przewodniczył Komitetowi Polityki Naukowej. To naukowiec uznany w środowisku międzynarodowym – wieloletni prezes ogólnoświatowego International Institute of Acoustics and Vibration, organizator 16 kongresów i konferencji międzynarodowych, członek komitetów naukowych ok. 70 konferencji, redaktor wielu czasopism międzynarodowych. Autor ponad 250 publikacji naukowych, w tym 4 monografii w języku angielskim, kierownik 18 projektów badawczych, w tym koordynator projektu w programie Horyzont Europa, kierownik zespołu z Politechniki Śląskiej w projekcie Horyzont 2020, wiceprezes stowarzyszenia PROSILESIA – Biznes, Nauka, Samorząd oraz członek Metropolitalnej Rady Rozwoju Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, autor licznych wdrożeń w przemyśle.