Rzeźba, malarstwo, taniec, śpiew – każda z tych dziedzin sztuki może mieć terapeutyczną moc. Skupia się na tym arteterapia, czyli terapia przez sztukę. Tej tematyce poświęcona będzie ogólnodostępna konferencja „Arteterapia a zdrowie psychiczne. Jak twórczość pomaga”. Wydarzenie swoim patronatem objęła prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka.
Konferencja „Arteterapia a zdrowie psychiczne. Jak twórczość pomaga”
Pozytywny wpływ sztuki na psychikę człowieka znany jest od dawna. Arteterapię stosowali już pod koniec XIX w. dwaj francuscy psychiatrzy Auguste Ambroise Tardieu i Max Simon. Sztuka otwiera dostęp do emocji, potrzeb i lęków, pomaga też w leczeniu chorób fizycznych. Mogą z niej korzystać dzieci, osoby dorosłe i seniorzy. Jak działa ten rodzaj psychoterapii? Jakie są rodzaje arteterapii?
Odpowiedzi na te pytania znajdziecie podczas konferencji „Arteterapia a zdrowie psychiczne. Jak twórczość pomaga”, która odbędzie się w piątek, 11 października (godz. 15.30-19.00), w kinie Amok przy ul. Dolnych Wałów.
Zaplanowano: spektakl integracyjny, konferencję oraz występ zespoły „Niezły Zamot”, który działa przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Gliwicach. Podczas wydarzenia odbędzie się premiera debiutanckiej płyty zespołu „Pierwsze Uderzenie”.
Dzień wcześniej, 10 października, w Galerii Sklepik z Marzeniami (ul. Górnych Wałów 13) odbędzie się retrospektywna wystawa indywidualna Roberta Bartela „Pomiędzy świadomością a nieświadomością (godz. 17.00).
Organizatorzy: Środowiskowy Dom Samopomocy w Gliwicach oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Ochrony Zdrowia Psychicznego NASZ DOM.