W dniach 9-13 maja 2022 roku w powiecie gliwickim przebywały delegacje z powiatów partnerskich niemieckiego Calw oraz Puckiego.
Pobyt gości powiatów partnerskich
Goście, wśród których byli przedstawiciele młodzieży, przyjechali na konferencję "Przeszłość i przyszłość naszego kontynentu” w ramach debaty o przyszłości Europy oraz zwalczaniu eurosceptycyzmu z lokalizacjami władz i młodzieży z powiatów: Calw, Puckiego i Gliwickiego. Niestety, przedstawiciele trzeciego naszego powiatu partnerskiego - Mittelsachen z Niemiec w ostatniej chwili musieli odwołać swój udział.
Konferencja odbyła się w czwartek, 12 maja 2022 roku w Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach. Wcześniej przedstawiciele powiatów partnerskich m.in. zwiedzili Muzeum Śląskie w Katowicach, Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r. w Radzionkowie, gliwicką Radiostację oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau. Był czas na rozmowy o niełatwej historii narodów polskiego i niemieckiego, a także na omówienie dotychczasowej współpracy i planów na przyszłość. Wszyscy uczestnicy spotkania bardzo przeżyli wizyty w tych niełatwych dla Polaków i Niemców miejscach naszej pamięci. Nie zabrakło wzruszeń i przemyśleń oraz deklaracji, aby się to nigdy więcej nie powtórzyło.
– Spotkanie naszych partnerskich powiatów miało się odbyć w ubiegłym roku, ale ze względu na pandemię Covid-19 musieliśmy je odwołać. Nie gościliśmy naszych partnerów przez ostatnie dwa lata. Bardzo czekaliśmy już na nich i cieszyliśmy się na to spotkanie. Wojna na Ukrainie spowodowała, że temat naszej konferencji nabrał innego wymiaru. Bardzo jednak dziękuję zarówno Frankowi Wiehe, wicestaroście Powiatu Calw oraz jego delegacji, jak i Jarosławowi Białkowi, staroście puckiemu oraz przedstawicielom Powiatu Puckiego, że odpowiedzieli na nasze zaproszenie i spędzili z nami kilka bardzo intensywnych, ale wspaniałych dni integrujących zarówno młodzież, jak i dorosłych – mówi Waldemar Dombek, starosta gliwicki.
Uczniowie szkół średnich, tak niemieckich, jak i polskich (w powiecie gliwickim i puckim) już kilka tygodni przed spotkaniem przygotowywali się do debaty na temat przeszłości i przyszłości Europy. Tuż przed konferencją, podczas warsztatów mieli okazję dopracować swoje wystąpienia, które zaprezentowali podczas konferencji. Spojrzenie młodych na tematy związane z historią, kulturą czy sportem obu krajów – Polski i Niemiec okazało się bardzo ciekawe. Młodzież wypowiedziała się na kilka tematów: nobliści polscy i niemieccy, którzy głosili ideę solidarności i pokoju, polityka klimatyczna, czy granice państw stanowią barierę dla muzyki, nigdy więcej wojny, sportowiec jako ambasador swojego państwa, motoryzacja Polski i Niemiec. Koordynacją tego wydarzenia perfekcyjnie zajęły się Edyta Mierzwa, dyrektor Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach, jak i Sylwia Lenek, germanistka z tej szkoły. Konferencja odbyła się bowiem w pyskowickiej placówce. Oprócz młodzieży z powiatów partnerskich uczestniczyli i prezentowali się w niej w niej także uczniowie trzech szkół średnich Powiatu Gliwickiego: Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie i Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach.
– To były naprawdę bardzo ciekawe prezentacje podczas naszej niezwykle interesującej konferencji. Sam mógłbym długo dyskutować na temat muzyki i motoryzacji, ale tym razem głos zabrała młodzież. Najważniejsze wnioski płynące z naszej debaty to idea solidarności między narodami. Ważne, żeby ludzie ze sobą rozmawiali, żeby potrafili współpracować, nawet mimo różnic – dodał dr Frank Wiehe, wicestarosta Powiatu Calw.
Przedstawiciele trzech powiatów mieli też okazję wspólnie gościć na leśnej ścieżce Pożarzysko w Łączy, gdzie zaprosił ich Wiesław Kucharski, nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec. W tym roku przypada bowiem 30. rocznica wielkiego pożaru, który pochłonął wiele hektarów lasów w naszym regionie oraz życie strażaków. Goście z powiatów Calw i Puckiego z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o lesie, przeszli leśną ścieżką oraz podziwiali piękno naszych lasów z wieży widokowej w Łączy.
– Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie. Stąd moja prośba do młodych ludzi - bądźcie ambasadorami historii, wspierajcie zawsze tych, którzy myślą o pokoju i rozwoju – podsumował Jarosław Białk, starosta pucki.
Pobyt gości, jak zwykle, za szybko dobiegł końca. Pozostaną nam jednak wspaniałe wspomnienia, radość z nawiązanych znajomości i oczekiwanie na kolejne, tak wspaniałe spotkania.