Wiadomości z Gliwic

Przeszłość i przyszłość naszego kontynentu - podsumowanie wizyty gości z innych powiatów

  • Dodano: 2022-05-17 06:30, aktualizacja: 2022-05-17 00:03

W dniach 9-13 maja 2022 roku w powiecie gliwickim przebywały delegacje z powiatów partnerskich niemieckiego Calw oraz Puckiego.

Pobyt gości powiatów partnerskich

Goście, wśród których byli przedstawiciele młodzieży, przyjechali na konferencję "Przeszłość i przyszłość naszego kontynentu” w ramach debaty o przyszłości Europy oraz zwalczaniu eurosceptycyzmu z lokalizacjami władz i młodzieży z powiatów: Calw, Puckiego i Gliwickiego. Niestety, przedstawiciele trzeciego naszego powiatu partnerskiego - Mittelsachen z Niemiec w ostatniej chwili musieli odwołać swój udział.

Konferencja odbyła się w czwartek, 12 maja 2022 roku w Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach. Wcześniej przedstawiciele powiatów partnerskich m.in. zwiedzili Muzeum Śląskie w Katowicach, Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r. w Radzionkowie, gliwicką Radiostację oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau. Był czas na rozmowy o niełatwej historii narodów polskiego i niemieckiego, a także na omówienie dotychczasowej współpracy i planów na przyszłość. Wszyscy uczestnicy spotkania bardzo przeżyli wizyty w tych niełatwych dla Polaków i Niemców miejscach naszej pamięci. Nie zabrakło wzruszeń i przemyśleń oraz deklaracji, aby się to nigdy więcej nie powtórzyło.

– Spotkanie naszych partnerskich powiatów miało się odbyć w ubiegłym roku, ale ze względu na pandemię Covid-19 musieliśmy je odwołać. Nie gościliśmy naszych partnerów przez ostatnie dwa lata. Bardzo czekaliśmy już na nich i cieszyliśmy się na to spotkanie. Wojna na Ukrainie spowodowała, że temat naszej konferencji nabrał innego wymiaru. Bardzo jednak dziękuję zarówno Frankowi Wiehe, wicestaroście Powiatu Calw oraz jego delegacji, jak i Jarosławowi Białkowi, staroście puckiemu oraz przedstawicielom Powiatu Puckiego, że odpowiedzieli na nasze zaproszenie i spędzili z nami kilka bardzo intensywnych, ale wspaniałych dni integrujących zarówno młodzież, jak i dorosłych – mówi Waldemar Dombek, starosta gliwicki.

Uczniowie szkół średnich, tak niemieckich, jak i polskich (w powiecie gliwickim i puckim) już kilka tygodni przed spotkaniem przygotowywali się do debaty na temat przeszłości i przyszłości Europy. Tuż przed konferencją, podczas warsztatów mieli okazję dopracować swoje wystąpienia, które zaprezentowali podczas konferencji. Spojrzenie młodych na tematy związane z historią, kulturą czy sportem obu krajów – Polski i Niemiec okazało się bardzo ciekawe. Młodzież wypowiedziała się na kilka tematów: nobliści polscy i niemieccy, którzy głosili ideę solidarności i pokoju, polityka klimatyczna, czy granice państw stanowią barierę dla muzyki, nigdy więcej wojny, sportowiec jako ambasador swojego państwa, motoryzacja Polski i Niemiec. Koordynacją tego wydarzenia perfekcyjnie zajęły się Edyta Mierzwa, dyrektor Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach, jak i Sylwia Lenek, germanistka z tej szkoły. Konferencja odbyła się bowiem w pyskowickiej placówce. Oprócz młodzieży z powiatów partnerskich uczestniczyli i prezentowali się w niej w niej także uczniowie trzech szkół średnich Powiatu Gliwickiego: Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie i Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach.

– To były naprawdę bardzo ciekawe prezentacje podczas naszej niezwykle interesującej konferencji. Sam mógłbym długo dyskutować na temat muzyki i motoryzacji, ale tym razem głos zabrała młodzież. Najważniejsze wnioski płynące z naszej debaty to idea solidarności między narodami. Ważne, żeby ludzie ze sobą rozmawiali, żeby potrafili współpracować, nawet mimo różnic – dodał dr Frank Wiehe, wicestarosta Powiatu Calw.

Przedstawiciele trzech powiatów mieli też okazję wspólnie gościć na leśnej ścieżce Pożarzysko w Łączy, gdzie zaprosił ich Wiesław Kucharski, nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec. W tym roku przypada bowiem 30. rocznica wielkiego pożaru, który pochłonął wiele hektarów lasów w naszym regionie oraz życie strażaków. Goście z powiatów Calw i Puckiego z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o lesie, przeszli leśną ścieżką oraz podziwiali piękno naszych lasów z wieży widokowej w Łączy.

– Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie. Stąd moja prośba do młodych ludzi - bądźcie ambasadorami historii, wspierajcie zawsze tych, którzy myślą o pokoju i rozwoju – podsumował Jarosław Białk, starosta pucki.

Pobyt gości, jak zwykle, za szybko dobiegł końca. Pozostaną nam jednak wspaniałe wspomnienia, radość z nawiązanych znajomości i oczekiwanie na kolejne, tak wspaniałe spotkania.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również