Wiadomości z Gliwic

Przy ulicy Chorzowskiej powstanie tężnia solankowa

  • Dodano: 2019-03-21 09:45

W lesie komunalnym przy ul. Chorzowskiej powstanie tężnia solankowa. Przetarg na tę inwestycję zostanie ogłoszony 21 marca.

Już niebawem gliwiczanie będą mogli korzystać z tężni solankowej, która powstanie na terenie lasu komunalnego przy ul. Chorzowskiej.

W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia przetargu, wyłonienia wykonawcy i podpisania umowy, zakończenie budowy tężni przypadnie na przełom III i IV kwartału br.

Wymiary gliwickiej tężni pozwolą na korzystanie z niej większej liczbie mieszkańców w tym samym czasie. Obiekt zostanie wybudowany w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że wykonawca wybuduje tężnię według własnego, wcześniej przedstawionego i zaakceptowanego przez Miasto projektu.

Jak to działa?

Tężnia solankowa działa jak wielki inhalator, doskonale wpływa na zdrowie, przebywanie w jej pobliżu jest porównywalne do zalet nadmorskich spacerów. Pod wpływem słońca i wiatru rozpylona solanka tworzy mgiełkę o szczególnych walorach zdrowotnych, bogatą w: jod, brom, magnez, sód, potas czy żelazo.

Wytwarzany w pobliżu aktywnej tężni mikroklimat pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego oraz wzmacnia system odpornościowy. Wykorzystywany jest również w profilaktyce nadciśnienia tętniczego, alergii czy w przypadku ogólnego wyczerpania. Najlepszy efekt leczniczy osiąga się, przebywając w odległości nie mniejszej niż 30 m od tężni, przez około pół godziny. (mf)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.