Wiadomości z Gliwic

Ruszają w nieznane! Żeglarze "Tęczy" będą eksplorować Bałtyk

  • Dodano: 2024-05-22 11:00

Załoga „Tęczy” podejmuje kolejne wyzwanie. Stawka rośnie – po eksploracji mazurskich jezior szóstka żeglarzy rusza na Bałtyk. O szczegółach wyprawy, która rozpocznie się 8 czerwca, opowiedzieli podczas poniedziałkowej odprawy przedrejsowej. 

Moc przygód

Fundacja Różyczka i Warsztaty Terapii Zajęciowej „Tęcza” znane są z fantastycznej opieki nad osobami z niepełnosprawnościami umysłowymi i skutecznej nauki codziennego funkcjonowania. Fenomen „Różyczki” i „Tęczy” polega jednak na tym, że – poza wsparciem i uczeniem samodzielności – zachęcają do sięgania po więcej.  Dzięki temu ich podopieczni podejmują się nie tylko zwykłych, ale też ekstremalnych wyzwań. Na co dzień tworzą wspaniałe obrazy, rzeźby, makatki, szyją, malują, wyplatają, grają w spektaklach, uczą się załatwiać sprawy w urzędach i sklepowe sprawunki, jednak na 30-lecie działalności wyzwolili w sobie ducha przygody. Zdobyli już Koronę Gór Polski, dopłynęli Odrą do Szczecina i przepłynęli wielkie mazurskie jeziora. Jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia – teraz ekipa „Tęczy” przygotowuje się do rejsu po Morzu Bałtyckim! 

Stopy wody pod kilem

Na Bałtyk wyruszy sześciu załogantów „Tęczy”: dwie Anie, Justyna, Radek, Henio i Paweł.   Grupa nieustraszonych wilków morskich została zaprezentowana podczas odprawy przedrejsowej „Morze Nadziei – Rejs Bałtycki 2024”, która odbyła się 20 maja w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” przy ul. Pszczyńskiej. 

To już trzecia wyprawa z cyklu „Żagiel Nadziei” realizowana przez WTZ „Tęcza” we współpracy ze Śląskim Yacht Clubem przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Podczas rejsu wsparciem będzie dwóch terapeutów oraz dwóch kapitanów Śląskiego Yacht Clubu i załoga.

– To ważne przedsięwzięcie, które powstało z miłości do drugiego człowieka i ogromnej pasji. Dzięki tego typu wyzwaniom nasi podopieczni mają szansę podróżować, przeżywać niesamowite przygody i spełniać marzenia. Z podziwem i wzruszeniem obserwujemy, jak stawiają kolejne kroki, robią niesamowite postępy, przełamują swoje słabości często podejmując większe wyzwania, niż osoby w pełni sprawne. Taka alternatywna forma rehabilitacji – oparta na wyzwaniach, kontakcie z naturą, ćwiczeniach pamięci i motoryki oraz przełamywaniu swoich obaw i przekraczaniu barier – podnosi poczucie wartości i pokazuje, że marzenia nie mają granic, a ograniczenia są po to, żeby z nimi walczyć – mówi Dorota Soilam, prezes Fundacji „Różyczka”. 

Ahoj! 

Żeglarski bakcyl pojawił  się w „Tęczy” w 2021 r. Rozpoczęło się zdobywanie żeglarskiego doświadczenia, ruszyła nauka ożaglowania i cumowania, ćwiczenia zwrotów, manewrów portowych, kursy wiązania węzłów i sterowania, zapoznawanie się z budową jachtu, stawianie żagli i poznawanie tajników bezpiecznego żeglowania. Szkolenia przyniosły efekty i sześciu żeglarzy było gotowych na wodną przygodę. Pierwszy był „Rejs po Odrze” do Szczecina. Później, w 2023 r., po rocznych przygotowaniach, ekipa wyruszyła na „Rejs po Wielkich Jeziorach Mazurskich”. Ostatecznym sprawdzianem nabytych umiejętności będzie Bałtyk.

Śmiałkowie przez tydzień będą pokonywać morskie fale, mierzyć się z żywiołem i wiatrem, ale też trudnymi sytuacjami i własnymi słabościami. Na pokłady dwóch jachtów wejdą 8 czerwca, w Gdańsku. Zawiną do portów w Gdyni, Pucku, Jastarni i Helu. Rejs zakończą 15 czerwca w gdańskim porcie. 

– Z niecierpliwością czekam na ten rejs. Wiem, że będzie super – mówiła Ania, jedna z uczestniczek rejsu.

– Jestem szczęśliwy, że mogę popłynąć z takimi ludźmi. To będzie wielka przygoda i coś dla nas ważnego – dodał Paweł, który również weźmie udział w bałtyckim wyzwaniu. 

Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Prezydent Miasta Gliwice Katarzyny Kuczyńskiej-Budki. 
 

Załodze życzymy niesamowitych przygód, pomyślnych wiatrów i szczęśliwego powrotu na stały ląd!

Ruszają w nieznane! Żeglarze "Tęczy" będą eksplorować Bałtyk

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: UM Gliwice / fot. M. Buksa, mat. Fundacji Różyczka

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również