Gliwice - portal miejski mojeGliwice.pl

Wiadomości z Gliwic

Śląska Noc Naukowców 2010

  • Dodano: 2010-09-21 09:15

Politechnika Śląska, Akademia Ekonomiczna, Uniwersytet Śląski i Akademia Muzyczna zapraszają 24 września na 5. edycję Śląskiej Nocy Naukowców. Patronem honorowym imprezy jest Metropolia "Silesia".

"Nauka bawi", "każdy może zostać naukowcem", "uczenie poprzez zabawę", ile razy słyszeli Państwo te słowa??? Udowodnię, że to nie puste obietnice. Śląska Noc Naukowców łamie bowiem schematy! Wśród wydarzeń tej jedynej w roku Nocy mam m.in. propozycję dla zestresowanych biznesmenów, osób o wybuchowym charakterze, dzieci poszukujących dinozaurów, ekip remontowych aranżujących mieszkania, czy kochających robić zakupy. Ale zaręczam, że to tylko skromny początek listy atrakcyjnych wydarzeń przygotowanych przez naukowców czterech śląskich uczelni.

To już 5 edycja Nocy Naukowców - ponad 4000 osób, które wzięły udział w wydarzeniu w ciągu ostatnich lat nie mogą się mylić. Zaręczam, że lista wydarzeń Śląskiej Nocy Naukowców bez reszty pochłonie dzieci i dorosłych, humanistów i tych ze ścisłym umysłem, kochających przyrodę oraz muzykę – po prostu każdego z otwartym umysłem.
Wśród wydarzeń, które pokażą naukowców o zupełnie innej, bardziej szalonej, ale także prywatnej strony jest m.in. organizowana przeze mnie dyskoteka z muzyką "oldies", czyli piosenkami z lat '60, '70, '80 oraz warsztaty "Niebanalnie umeblowane mieszkanie", podczas których architekci pokażą jak zmienić wystrój mieszkania bez wielkich nakładów finansowych, używając do tego celu tak nieskomplikowanych materiałów jak styropian czy rolki z papieru toaletowego.

Wśród zajęć, których na co dzień nie ma w planach dla studentów jest m.in. prezentacja gry GO(WEI-QI) . Będzie to historia tej fascynującej gry, jej rola w kulturze azjatyckiej oraz rozgrywki publiczności. Niesamowite będą również zajęcia na korcie tenisowym - "Ekonomiści i lekarze o stresie w pracy menadżera", czyli jak skutecznie radzić sobie ze stresem w pracy. Fascynująco dla tych, którzy robią zakupy, zapowiada się fragment Nocy poświęcony zajęciom praktycznym w centrach handlowych: "Tajemniczy klient - badania rynku" – to dla wszystkich, którzy chcą poznać tajniki handlowców.

Uchylę także rąbka tajemnicy, że wśród organizowanych przez nas wydarzeń znalazły się zajęcia z cyklu "Play & Learn: LEGO Mindstorms NXT", czyli prezentacja robotów LEGO Mindstorms NXT, podczas której zaprosimy publiczność do sterowania robotem, a do tego odbędzie się transmisja na żywo przy użyciu kamery zainstalowanej w laboratorium. Odważnych zapraszam na wykład "Materiały wybuchowe a cywilizacja" – to o materiałach wybuchowych "wczoraj i dziś" i ich zastosowaniach w wojsku i przemyśle, terroryzmie, ilustracje najbardziej spektakularnych wybuchów oraz pokaz zastosowania ładunków wybuchowych do tworzenia i niszczenia. Czy pamiętają Państwo bajkę o Kreciku i pytanie, które dotąd pozostało bez odpowiedzi - co powiedziałby Krecik, gdyby umiał mówić? Podczas Śląskiej Nocy Naukowców poznają Państwo odpowiedź na to pytanie.

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w konkursach, w których można wygrać atrakcyjne nagrody. Pierwszym z nich jest konkurs plastyczny pt. "Naukowiec na plakacie". Zapraszam dzieci i młodzież do zaprezentowania nam ich wizji pracy naukowca – forma pracy i użyte narzędzia są dowolne. Drugim konkursem jest konkurs na eksperyment. Polega on na nadsyłaniu zdjęć (nawet robionych komórką) z własnych eksperymentów i krótkim opisem co się dzieje podczas eksperymentu. Prace należy nadsyłać na adres nocnaukowcow@pols.pl Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do 20 września 2010 r.

Projekt "Europejskiej Nocy Naukowców" powstał w 2005 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach 6. Programu Ramowego roku i od tamtej pory cieszy się niesłabnącą popularnością wśród osób zainteresowanych światem nauki. Celem przyświecającym twórcom "Nocy" było, jest i będzie zachęcenie młodych ludzi do nieustannego poszerzania wiedzy i pokazanie, że zajęcie badacza, jest zajęciem, które może uprawiać każdy, zajęciem pasjonującym. Równie ważne było zatrzymanie odpływu absolwentów uczelni Europejskich do pracy w Stanach Zjednoczonych oraz nakłonienie ich do poszukiwania pracy na Starym Kontynencie.

Od 2005 roku do chwili obecnej, w ostatni piątek września we wszystkich krajach Unii Europejskiej odbywają się wykłady, pokazy, odczyty, wystawy i konkursy w ramach "Europejskiej Nocy Naukowców". To wtedy właśnie nauka wychodzi do zwykłych ludzi, a naukowcy odkrywają przed uczestnikami swoje drugie ja. Każde z wydarzeń udowadnia, że nauka nie musi być nudna i że każdy, choć na jedną noc, może zostać naukowcem.

Tegoroczna "Śląska Noc Naukowców" odbędzie się 24 września. Zapraszam do śledzenia nowości i zmian w programie na stronie internetowej www.nocnaukowcow.com.pl. Zostańcie także fanami Śląskiej Nocy Naukowców na Facebooku - http://www.facebook.com/pages/Noc-Naukowcow/110832392279606?ref=sgm

Do zobaczenia 24 września w Politechnice Śląskiej, Akademii Ekonomicznej, Uniwersytecie Śląskim i Akademii Muzycznej. Obecność obowiązkowa, ale kolokwium nie będzie.

Prof. dr hab. inż. Jerzy Rutkowski,
Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.