Wiadomości z Gliwic

Spotkanie autorskie, Industriada i wiele innych - Muzeum w Gliwicach zaprasza

  • Dodano: 2021-09-06 06:30, aktualizacja: 2021-09-06 09:22

Muzeum w Gliwicach zaprasza do zapoznania się z nadchodzącymi wydarzeniami.

„Kolory miasta”. Promocja książki i spotkanie z autorką – Ewą Pokorską-Ożóg

Piątek, 10 września 2021, Willa Caro, godz. 17.00

Czy istnieje powiązanie między Gliwicami a Umberto Eco? Jakie detale secesyjnych kamienic znajdziemy na ulicy Krzywej? Czy bazgroły na murach mogą być zabytkami? Jaka ciekawa historia wiąże się z budynkiem przy ulicy o. Jana Siemińskiego? Gdzie w naszym mieście rosną miłorzęby dwuklapkowe? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w książce architekt i miejskiej konserwator zabytków, Ewy Pokorskiej-Ożóg – „Kolory miasta”, w której Gliwice zalśnią całą feerią barw. Licząca ponad 450 stron najnowsza publikacja Muzeum w Gliwicach - już w sprzedaży! A na spotkanie z autorką zapraszamy 10 września do Willi Caro o godz. 17.00. W związku z promocją książki mamy też niespodziankę. Przez cały dzień 10 września publikację „Kolory miasta” w Willi Caro i za pośrednictwem strony internetowej Muzeum zakupić będzie można w specjalnej, niższej  cenie – 39 zł!    

  • „Kolory miasta”
  • Autor: Ewa Pokorska-Ożóg
  • Rok wydania: 2021
  • ISBN: 978-83-958939-5-7
  • Stron: 453
  • Wydawca: Muzeum w Gliwicach
  • Cena regularna: 49 zł
  • Cena w dniu 10 września 2021: 39 zł

Wstęp na spotkanie promocyjne wolny, liczba miejsc ograniczona.


Industriada: Technika - to Was zaskoczy!

Sobota, 11 września 2021, Radiostacja i Oddział Odlewnictwa Artystycznego,

godz. 12.00 – 18.00

Industriada na stałe wpisała się w kalendarium wydarzeń województwa śląskiego. Przed nami jej kolejna edycja, na którą serdecznie zapraszamy! Moc wydarzeń czeka na Państwa w gliwickiej Radiostacji oraz Oddziale Odlewnictwa Artystycznego.

Radiostacja Gliwice (ul. Tarnogórska 129). Drewno od wieków miało i wciąż ma szerokie zastosowanie w budownictwie. Kiedyś było podstawowym budulcem domów, kościołów i obiektów użyteczności publicznej. Z czasem dopiero wyparł je kamień, cegła, beton, a następnie nowocześniejsze materiały. Drewno wykorzystywane było i nadal jest w wielu gałęziach przemysłu, w transporcie, rzemiośle i sztuce. To podstawowy materiał w pracy stolarzy i cieśli. Jest też wdzięcznym tworzywem dla artystów oraz rzemieślników wytwarzających instrumenty muzyczne, meble i ozdoby z drewna. Warto zauważyć, że drewno jest materiałem naturalnym, który można przetwarzać bez szkody dla środowiska. Wykład stanowiący część tegorocznej Industriady w gliwickiej Radiostacji przybliży nam spojrzenie architekta na dwudziestowieczne budowle z drewna. Przyjrzymy się także historii powstania wieży Radiostacji i zobaczymy unikalne fotografie z tamtego okresu. W trakcie pokazów i warsztatów „W krainie osikowych wiórków” dzieci dowiedzą się jak twórczo można wykorzystać wióry z osikowego łyka do tworzenia koszyków i dekoracyjnych kwiatów. Zapraszamy również do indywidualnego zwiedzania budynku nadajnika Radiostacji oraz przyjrzeniu się dawnym urządzeniom nadawczym.

Oddział Odlewnictwa Artystycznego (ul. Bojkowska 37). Wydarzenia przygotowane w ramach Industriady w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego pozwolą na praktyczne poznanie wybranych, dawnych technik artystycznych. Niektóre z nich znane i stosowane były przez artystów, fotografów i rzemieślników od wieków, a nawet tysięcy lat. Węgiel drzewny jako materiał używany był już w czasach prehistorycznych, ale popularny stał się w czasach nowożytnych i był wykorzystywany przy tworzeniu portretów, szkiców i podmalówek do obrazów. Uczestnicy warsztatów Szkice węglem – portretować będą Joannę Schaffgotsch – XIX wieczną damę, która opowie im historię swojego życia. Linoryt, który powstał w XIX w. to technika graficzna. Z metodą powstawania linorytu będzie się można zapoznać praktycznie podczas warsztatów tworzenia industrialnych toreb. Uczestnicy wykonają matryce z motywami kół zębatych oraz skamielin liści paproci czy muszli i odbiją je na torbie, którą będą mogli wziąć z sobą. Cyjanotypia jest jedną z najstarszych technik fotograficznych – powstała w XIX w. Podczas warsztatów fotograficznych uczestnicy poczują klimat dawnego zakładu fotograficznego i w ciemni samodzielnie wykonają odbitki na papierze akwarelowym. Podczas oprowadzania z przewodnikiem po wystawie stałej „Słusznie słyną dziś Gliwice” zwiedzający poznają dawne techniki odlewnicze, które używane są do dzisiaj. Mowa będzie o metodzie piaskowej, metodzie na wosk tracony oraz metodzie odlewnia w sztuczkach. Jak zawsze będzie tez można indywidualnie zapoznać się z wystawą „Słusznie słyną dziś Gliwice” i obejrzeć specjalnie przygotowane filmy poświęcone technikom odlewniczym. Podczas warsztatów plastycznych Sztuka na plakietach nie zabraknie gipsowych modeli żeliwnych odlewów, które uczestnicy będą malować farbami według własnej wizji artystycznej.

Radiostacja:

  • 12.00 – 17.00 - W krainie osikowych wiórków – warsztaty i pokazy obok budynku Radiostacji
  • 12.00 – 12.45 oraz  15.00 -15.45 – wykład: Czy tylko Radiostacja? Interesujące konstrukcje drewnie pierwszej połowy XX wieku

Prowadzenie: dr arch. Adam Bednarski

  • 13.00 – 18.00 - Zwiedzanie indywidualne budynku nadajnika Radiostacji (poza godzinami wykładów)

OOA:

  • 12.00 – 12.30, 16.00 – 16.30 - Jak powstają odlewy artystyczne? – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej
  • 12.00-14.00 - Linoryt na tkaninie – warsztaty nadruku na torbie  
  • 15.00-17.00 - Szkice węglem: portret śląskiej damy – warsztaty plastyczne
  • 12.00 – 18.00 - Cyjanotypia - warsztaty fotograficzne
  • 12.30 – 17.30 - Sztuka na plakietach – warsztaty plastyczne
  • 13.00 – 18.00 - Wystawa stała Słusznie słyną dziś Gliwice – zwiedzanie indywidualne (poza godzinami oprowadzań z przewodnikiem)

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny, obowiązują limity osób (związane z aktualnymi obostrzeniami w związku z pandemią koronawirusa Sars Cov 2).

Więcej wydarzeń na stronie muzeum.

Spotkanie autorskie, Industriada i wiele innych - Muzeum w Gliwicach zaprasza

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również