Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza na szereg wydarzeń.
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
ADAM REGIEWICZ – spotkanie autorskie
20 stycznia 2022 r., godz. 18.00
Zaprasza się na spotkanie z Adamem Regiewiczem, autorem powieści kryminalnych, mi.in najnowszej (2021r.) trylogii zabrzańskiej „Hubertus, Krojcok, Krampus". Spotkanie poprowadzi Barbara Gołas.
Adam Regiewicz – prof. zw. dr hab. w dyscyplinie literaturoznawstwo. Naukowo zajmuje się badaniem zjawisk na pograniczu literaturoznawstwa i komparatystyki kulturowej. Jest autorem ponad 100 publikacji, działa w kilku towarzystwach naukowych (m.in. Polskim Stowarzyszeniu Komparatystyki Literackiej). W 2018 r. wszedł w skład Jury Ekumenicznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Działa też w środowisku nauczycielskim, dla którego przygotowuje popularne propozycje dydaktyczne w postaci wykładów, warsztatów, czy też w formie scenariuszy lekcyjnych. Jest współautorem podręczników do liceum wydawanych przez GWO. Działa także muzycznie, koncertując i nagrywając płyty (Yonati, Tetramorfy, Dzieci na Drodze). W 2017 zadebiutował jako autor powieści kryminalnej Kamienica przy Antycznej wydanej przez wydawnictwo Silesia Progress. W 2020 ukazała się jego kolejna książka kryminalna Ucieczki Jakuba Krafta. We wrześniu 2021 ukazała się trylogia zabrzańska: Hubertus, Krojcok, Krampus nakładem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu, z którą od kilku lat organizuje „Kryminalne Zagadki Śląska". Po spotkaniu będzie okazja do zakupu całej trylogii.
Liczba miejsc ograniczona. W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.
Biblioforum, ul. Lipowa 1
SZTUKA LEPSZEGO ŻYCIA – czytając siebie
20 stycznia 2022 r., godz. 17.00
Rodzicielstwo to prawdziwe wyzwanie. Jako rodzice i opiekunowie dzieci opieramy się głównie na intuicji i nie zawsze mamy czas na refleksję i poszukiwanie innych sposobów rozwiązywania problemów, motywowania, nagradzania. Dobrą okazją by właśnie to zrobić jest przyjście na spotkanie w ramach projektu „Sztuka lepszego życia – czytając siebie", realizowanego we współpracy z gliwicką Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną. Spotkania są również doskonałą okazją do zapoznania się z działalnością poradni.
20 stycznia o godz. 17.00 odbędzie się warsztat "Słuchać czy słyszeć – parę słów o tym czego nie słychać". Spotkanie poświęcone będzie umiejętności aktywnego słuchania i komunikowania się, szczególnie w relacji rodzic – dziecko. Zajęcia poprowadzą: psycholog Mirosława Bubak i pedagog Dorota Pniowska.
Filia nr 5, Galeria Perkoz, ul. Perkoza 5
BOTTROP – OCZAMI MŁODYCH
3 – 30 stycznia 2022 r.
Galeria Perkoz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach zaprasza na wystawę fotograficzną, dzięki której możemy bliżej poznać Bottrop - Miasto Partnerskie Gliwic. Zdjęcia, wykonane przez młodych ludzi, przybliżają nam różne zakątki tego niemieckiego miasta.
Prezentowane materiały powstały w ramach współpracy dwóch Miast Partnerskich: Bottrop-Berlin. Warsztaty fotograficzne dla blisko 30 młodych ludzi z bottropskich szkół Janusz-Korczak-Gesamtschule i Willy-Brandt-Gesamtschule przeprowadziła Janina Steinmetz - berlińska fotografka.
Podczas zajęć uczestnicy poznali nie tylko podstawy technik fotograficznych, ale też tworzyli pamiętniki ukazujące ich przeżycia, doświadczenia z jednego dnia. Uczniowie brali udział w dwóch projektach:
- "Nieświadome miejsca" – oczy obserwatora skierowali tylko na formę i dekorację danego obiektu architektonicznego bez ludzi w tle. Dzięki temu przedstawili fragment świata, którego konstrukcja jest zwykle przyjmowana za oczywistość, a nie jest świadomie postrzegana.
- "Portrety psychologiczne"- portretowali ludzi ze swojego sąsiedztwa w świetle dziennym. W tym projekcje preferowano empatyczne podejście do osób fotografowanych oraz dbałość o zachowanie naturalności ujęć przez brak celowego ustawiania modeli.
Zwieńczeniem tygodniowego projektu była wystawa pt. „Kunstbrźcke Bottrop 2020" połączona z wernisażem.