Informacja o stężeniach różnego rodzaju pyłów może nam pomóc w decyzji, czy w ogóle wychodzić z domu (jeśli jest się alergikiem, astmatykiem czy seniorem), przełożyć godzinę codziennego biegania, spaceru z dzieckiem czy rowerowej przejażdżki.
Na szczęście do zbadania zanieczyszczenia nie trzeba od razu domowej stacji meteo. Wystarczy komputer i klik na Gliwice.eu, by bez wychodzenia nawet na balkon sprawdzić stan powietrza za oknem.
Mieszkańcy Gliwic mogą na stronie miasta kontrolować wyniki pomiarów i sprawdzać prognozy jakości powietrza za pośrednictwem dwóch zakładek: "Jakość powietrza" (kolorowy podłużny baner na dole strony) i "Prognoza jakości powietrza" (zielony odnośnik na samej górze, po prawej). Dostępne tam informacje są ustalane przez Inspekcję Ochrony Środowiska m.in. na podstawie pomiarów ze stacji przy ul. Mewy.
Stacja ta dysponuje obecnie dwoma precyzyjnymi analizatorami automatycznymi (badają one ilość pyłu zawieszonego w powietrzu PM10 i stężenie SO2 w powietrzu) oraz jednym tzw. manualnym urządzeniem referencyjnym – pobornikiem pyłu zawieszonego w powietrzu o frakcji PM2,5.
– Zainteresowanym tematem wyjaśniam, że wyniki podawane przez analizatory automatyczne są określone dla minionej godziny – m.in. z uwagi na technikę pomiaru i wymóg uśredniania uzyskanych wartości dla dłuższego okresu czasu. Dzięki temu jakość wyników z takiego monitoringu jest wyższa od jakości danych z czujników niskokosztowych (popularnych na różnych portalach internetowych), których technologie się rozwijają, ale wciąż nie są one w stanie przejść tzw. testów równoważności z urządzeniami referencyjnymi – wyjaśnia Tomasz Misztal, główny specjalista w Wydziale Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach.
Z kolei manualny pobornik pyłu pozwala na najdokładniejszy pomiar PM2,5, ale wymaga ważenia w laboratorium (przed pomiarem i po) specjalnych filtrów.
– Wyniki są określane dla doby i pojawiają się na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska do miesiąca czasu. WIOŚ opracowuje je bowiem do celów długookresowej oceny stanu powietrza, a nie do bieżącego informowania – podkreśla Tomasz Misztal.
Warto wiedzieć, że pobornik ze stacji przy ul. Mewy jest jednym z pięciu kluczowych tego typu urządzeń na terenie całego województwa. Pozwala określić tzw. wskaźnik średniego narażenia w całej aglomeracji górnośląskiej.
Jakie mamy powietrze?
Kliknięcie w ten baner na dole strony www.gliwice.eu pozwala nam przejść na podstronę, na której dostępny jest m.in. aktualny komunikat o stanie powietrza (ściągalny jako plik pdf) wraz z ewentualnym ogłoszeniem poziomu I, II lub III zgodnie z wojewódzkim planem działań krótkoterminowych.
Warto wiedzieć, że poziom III (najwyższy) jest ogłaszany przez WIOŚ dla prognozowanego bardzo złego stanu powietrza. Oznacza to średniodobowe stężenie pyłu PM10 w powietrzu na poziomie 150 mikrogramów w metrze sześciennym. Uwaga – jeśli tę wartość prognoza poda jedynie okresowo, np. tylko przez godzinę, to nie oznacza to, że poziom alarmu III zostanie ogłoszony! Informacje sporządzone przez WIOŚ są przekazywane do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, a stamtąd trafiają do mediów lokalnych i powiatowych centrów, takich jak gliwickie CRG, skąd są rozsyłane zgodnie z procedurą zarządzania kryzysowego do wszystkich jednostek publicznych, w tym Urzędu Miejskiego.
Kliknięcie w ten baner na górze strony www.gliwice.eu (po prawej, zaraz przy odnośnikach do wersji językowych oraz BIP) pozwala nam przejść na interaktywne mapy prognoz opracowane przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy przy współpracy z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska. Prognozy są wyliczane przez złożony model matematyczny i pozwalają spojrzeć w przyszłość, godzina po godzinie, nawet dwie doby do przodu. Sprawdzimy w ten sposób, jak (z dużym prawdopodobieństwem) będą przedstawiały się obliczone stężenia kluczowych zanieczyszczeń w powietrzu w ponad 30 punktach w Gliwicach, na terenie naszego województwa i w pozostałych regionach Polski. Pobierzemy też stamtąd europejskie krótkoterminowe prognozy jakości powietrza obejmujące swym zasięgiem obszar całego kontynentu.
– Zestawienie aktualnego poziomu stężeń szkodliwych pyłów oraz prognoz jakości powietrza pozwala gliwiczanom na uzyskanie szerokiej informacji o stanie powietrza w naszym mieście – zauważa prezydent Gliwic Adam Neumann. – Od kilku lat jego jakość ulega stopniowej poprawie. Dzieje się tak m.in. dzięki zapisom śląskiej uchwały antysmogowej, rosnącej świadomości ekologicznej mieszkańców oraz intensywnym działaniom miasta na rzecz walki z niską emisją. Przy udziale sporych środków z budżetu Gliwic i wykorzystaniu dostępnych dotacji z rządowego programu Czyste powietrze z terenu naszego miasta znika co roku kilka tysięcy "kopciuchów". Po ulicach jeździ coraz więcej niskoemisyjnych autobusów. Zależy nam, aby powietrze, którym wszyscy oddychamy, było jak najlepsze – podkreśla prezydent Gliwic.