Ta wystawa to prawdziwa bomba kolorów, eliksir dobrego samopoczucia, antidotum na zły nastrój i szarugę. Około 300 prac z całej Polski zostało nadesłanych na konkurs plastyczny „Taki Jestem”, organizowany przez Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Fundacji Różyczka w Gliwicach.
Część z nich można oglądać do 25 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Kościuszki. Chcecie mieć dobry dzień? Koniecznie wybierzcie się na tę wystawę!
Autorami prezentowanych prac są niezwykli twórcy z różnymi niepełnosprawnościami z Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Szkół Specjalnych z całej Polski. Artyści przekazali w nich swoją wizję świata, pasje i indywidualne, oryginalne spostrzeżenia. Ich dzieła są pełne emocji, niesamowitych barw i połączeń kolorystycznych, esencjonalne, pełne przyciągających uwagę detali. Patrząc na nie, świat wydaje się jaśniejszy i prostszy, mimo że przecież codzienność ich autorów wcale łatwa nie jest.
– Osoby z niepełnosprawnościami mają bardzo dużo do zaoferowania. Posiadają dar niezwykłego widzenia świata, patrzą na wszystko nieco inaczej, często bardziej optymistycznie, niż osoby sprawne. Potrafią w piękny sposób docenić każdy dzień, cieszą ich zwykłe, proste rzeczy, obok których większość ludzi w codziennym pędzie przechodzi obojętnie. Potrafią też w wyjątkowy sposób przekazać swoje emocje. Nie tłumią ich, chętnie się z nimi dzielą. Cieszę się, że możemy czerpać z tego radość i naukę. Naprawdę sporo możemy się nauczyć od tych niezwykłych osób, które w wielu przypadkach są też bardzo utalentowane artystycznie – mówi Dorota Soilam, prezes Fundacji Różyczka w Gliwicach.
- Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
- Wystawa czynna jest od 1 do 25 lutego
- wernisaż - 17 lutego, godz. 17.00
Prace można oglądać w godzinach pracy biblioteki przy ul. Kościuszki (poniedziałek-piątek w godz. od 8.00 do 20.00 oraz w soboty w godz. od 8.00 do 15.00).
Biblioteka łączy!
Konkurs, który odbył się pod honorowym patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna jest częścią projektu „Kultura bez barier”, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Dzięki tej inicjatywie MBP w Gliwicach pozyskała 187 293 zł na realizację projektu „Biblioteka łączy”, który będzie skupiał się na aktywizacji osób z niepełnosprawnościami oraz integracji wszystkich mieszkańców.
Warsztaty i ciekawe spotkania
W ramach projektu przygotowano cykl warsztatów, które umożliwią gliwiczanom poszerzenie swoich pasji. Zaplanowano zajęcia z: biblioterapii, muzykoterapii, psychologii, rękodzieła, fotografii, wizażu i stylizacji. Czytelników i stałych bywalców biblioteki z pewnością ucieszy również wiadomość, że placówka powiększyła swoje zbiory o ponad 500 nowych audiobooków oraz książek z dużą czcionką. Na wyposażeniu jest też powiększalnik i 10 czytaków.
Gliwiczanie będą mieli też okazję spotkać w bibliotece przy ul. Kościuszki specjalnych gości. Za nami spotkania z Anną Goc i Jakubem Małeckim.
Harmonogram pozostałych spotkań w ramach projektu „Biblioteka łączy” (wszystkie rozpoczynają się o godz. 18.00):
- 16 marca - spotkanie z Hanną Pasterny;
- 20 marca - spotkanie z Anną Dymną;
- 10 maja - spotkanie z Arturem Barcisiem;
- 18 maja - spotkanie z Joanną Bator.
Więcej informacji na temat wydarzeń w MBP można znaleźć na stronie internetowej biblioteka.gliwice.pl.