Wiadomości z Gliwic

Urząd Miasta: Będzie więcej zieleni na Rynku

  • Dodano: 2021-03-09 07:00, aktualizacja: 2021-03-08 17:26

Szykuje się estetyczna metamorfoza na gliwickim Rynku. W zabytkowej przestrzeni pojawią się nowe rośliny i więcej ławek dla mieszkańców.

Do realizacji przedsięwzięcia przygotowuje się Zarząd Dróg Miejskich. Chce wymienić stare, podniszczone już ławki i donice na nowe, bardziej wytrzymałe i estetyczne elementy małej architektury

Specjalnie wykonane na potrzeby zagospodarowania zabytkowej przestrzeni gliwickiego Rynku powtarzalne moduły mogą pojawić się przy każdej pierzei.

Ławek i roślin ma być więcej niż obecnie, pojawi się wysoka, ale także niska zieleń, której dotąd nie było.  Nowe drzewa o wzniesionych koronach mają rosnąć w dużych donicach i w momencie sadzenia mogą mieć taką wysokość, aby od razu widoczny był ozdobny efekt. Mniejsze donice przewidziano na krzewy i byliny.

Wybrane gatunki roślin mają zachowywać atrakcyjność przez większą część roku. Przykładowo drzewa mogą wiosną kwitnąć, w lecie prezentować ładne zielone ulistnienie, a w jesienią wybarwione liście. Krzewy powinny być zimozielone. Szczegóły znane będą po zakończeniu projektowania, które obecnie jest w toku.  

Zgodnie z założeniami, nowe elementy małej architektury mają być dobrze wpisane w charakter Rynku, a kolorystyka dopasowana do istniejących nawierzchni. Zaplanowano, że moduły będą ustawione tylko w pasie, gdzie obecnie na płycie Rynku znajdują się granitowe płyty w kolorze grafitowym, co pozwoli na swobodne poruszanie się pieszych i wjazd służb ratunkowych.  Zachowana zostanie również możliwość dojazdu do ratusza, miejsce na organizację różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i gastronomiczne ogródki. Pojawi się więcej stojaków rowerowych.

Projektowaniem zajmuje się gliwicka pracownia 44STO

Trwa też pozyskiwanie odpowiednich pozwoleń i opinii, m.in. Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po zakończeniu tego etapu możliwe będzie ogłoszenie przetargu na kompleksowe wykonanie inwestycji. Jeśli nie zajdą nieprzewidziane przeszkody, efekt zmian będziemy mogli zobaczyć jesienią.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również