Wiadomości z Gliwic

Warsztaty i wykłady online w Muzeum w Gliwicach

  • Dodano: 2021-04-14 06:30, aktualizacja: 2021-04-13 20:29

Muzeum w Gliwicach zaprasza na serię wykładów i warsztatów online.

Sobota, 17 kwietnia 2021, platforma ZOOM, godz. 11.00

  • Śląski elementarz turystyczno-krajoznawczy według Jana Bułhaka - warsztaty on-line!

Choć pandemia nie pozwoliła się nam długo cieszyć wystawą "Śląsk w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka" prezentowaną w Czytelni Sztuki, nie chcemy się z nią jeszcze rozstawać. W sobotę, 17 kwietnia, zapraszamy za warsztaty, podczas których - wykorzystując specjalnie przygotowaną mapę i oczywiście reprodukcje zdjęć słynnego, międzywojennego fotografia - stworzymy nasz własny elementarz turystyczno-krajoznawczy! 

W 1936 roku Jan Bułhak (znany i doceniany już wówczas od prawie 30 lat fotograf) otrzymał prestiżowe zadanie wykonania fotograficznej serii przybliżającej ówczesne województwo śląskie.  Bułhak wywiązał się ze swojej pracy znakomicie – zespół jego fotografii objął ówczesne terytorium Śląska w całej rozciągłości – nie tylko dobrze znane górnośląskie zagłębie przemysłowe (Śląsk Czarny), ale też tereny od Lublińca po Istebną i od Łazisk po Mysłowice (tzw. Śląsk Biały) oraz piękne krajobrazowo ziemie leżące na południu województwa, tzw. Śląsk Zielony. Podczas naszej lekcji, dzięki oryginalnym fotografiom Jana Bułhaka z okresu międzywojennego, zabierzemy odbiorców w wirtualną podróż po najciekawszych obiektach śląskiej ziemi, które prawie 100 lat temu stanowiły prawdziwą wizytówkę Śląska. W ramach warsztatu uczestnicy otrzymają specjalnie przygotowaną mapę Śląska w II RP i wizerunki poszczególnych miejsc uwzględnionych przez Bułhaka, by następnie samodzielnie stworzyć trasę własnej wycieczki! Industrialne krajobrazy, modernistyczne gmachy, ale też serpentynowe szosy, lotnisko szybowcowe, najnowocześniejsze w Polsce kąpielisko i zamki – to zaledwie namiastka tego, jak prezentował się Śląsk w II RP.

Materiały do przygotowania elementarza można pobrać na stronie Muzeum, a wydrukowane, w wersji kolorowej i formacie A3 uczestnicy zajęć odebrać mogą od wtorku, 13 kwietnia w Willi Caro.

Wszystkie zdjęcia Jana Bułhaka pochodzą ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. 

  • Zajęcia realizowane na platformie ZOOM
  • Udział w zajęciach - bezpłatny
  • Zapisy: 783 560 006

Czwartek, 15 kwietnia 2021, wykład na platformie ZOOM, godz. 18.00

  • Mistrz i Małgorzata od kuchni. Opowieści o Żydach górnośląskich

Wykład szósty: Johnny Friedlaender – Francuz z Górnego Śląska

Johnny Friedlaender to jeden z najbardziej znanych francuskich artystów doby powojennej, który pozostawił po sobie ogromną spuściznę. Choć z urodzenia był niemieckim Żydem, z wyboru Francuzem, to w sercu zawsze czuł się Górnoślązakiem, mimo że Górny Śląsk o nim zapomniał. Nadszedł w końcu czas, aby to zmienić. Wykład poprowadzi Sławomir Pastuszka, historyk-judaista.


Śląsk międzywojenny i archetypowy. Katalog "Fedruję śląski krajobraz... Rafał Malczewski – Antoni Wieczorek” już do nabycia!

Pandemia nie pozwoliła nam zbyt długo cieszyć się prezentowanymi w Willi Caro i Czytelni Sztuki wystawami: "Fedruję śląski krajobraz... Rafał Malczewski – Antoni Wieczorek" oraz "Śląsk w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka", których kuratorem był Marek Meschnik. Ale dla wszystkich, którzy czują niedosyt - mamy bogato ilustrowany katalog towarzyszący ekspozycjom: "Fedruję śląski krajobraz. Rafał Malczewski – Antoni Wieczorek – Jan Bułhak”, autorstwa Marka Meschnika. Znajdziemy w nim 103 reprodukcje obejmujące zarówno obrazy jak i rysunki Rafała Malczewskiego, a także fotografie autorstwa Antoniego Wieczorka i Jana Bułhaka, które prezentowane były w ramach obu zrealizowanych przez Muzeum w Gliwicach ekspozycji. Koszt katalogu to 30 zł, do nabycia w muzealnej Naszej Księgarni - TUTAJ.

  • Autor: Marek Meschnik
  • Rok wydania: 2020
  • ISBN 978-83-958071-9-0
  • Stron: 99
  • Cena: 30 zł

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również