Wiadomości z Gliwic

Więcej dzieci, mniej ślubów - 2020 w liczbach

  • Dodano: 2021-01-20 07:00, aktualizacja: 2021-01-19 18:08

W ubiegłym roku na świat w Gliwicach przyszło 3038 dzieci – o ponad pół tysiąca więcej niż w 2019 roku. Tak wynika z najnowszych informacji Urzędu Stanu Cywilnego.

Wśród noworodków pojawiło się 1540 dziewczynek i 1498 chłopców. Najpopularniejsze imiona w 2020 roku to Michał i Anna – każde z nich wybierane było ponad 130 razy. Wśród najrzadszych odnotowano m.in. Jonasza i Judytę.

Jeśli przyjrzymy się danym gliwickiego Urzędu Stanu Cywilnego w dłuższej perspektywie – od 2015 roku – to okazuje się, że liczba zarejestrowanych urodzeń wzrosła o prawie 1000

W całym tym okresie chłopcom najchętniej nadawano imiona: Jakub, Szymon, Wojciech i Filip, a dziewczynkom – Zuzanna, Hanna, Julia, Maja i Alicja. Co szóste dziecko pochodziło z wolnego związku, co odzwierciedla tendencje ogólnopolskie.

Co wiemy o ślubach?

Biorąc pod uwagę statystyki od połowy minionej dekady, najwięcej małżeństw zawarto w 2015 roku – 1034, a najmniej w 2020 roku – 634. Wyraźny spadek liczby ślubów odnotowano w ubiegłym roku – udzielono ich o ponad 300 mniej niż w 2019 roku. Na taką sytuację bez wątpienia wpływ miała pandemia koronawirusa.

Gliwicki Urząd Stanu Cywilnego działał w tym trudnym czasie nieprzerwanie, w minionym roku udzielał ślubów z zachowaniem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego, a liczba ceremonii cywilnych utrzymała się na niewiele niższym niż dotychczasowym poziomie. Mniej zarejestrowano natomiast ceremonii konkordatowych, być może częściowo z powodu ograniczeń dotyczących zgromadzeń i zwyczajowych uroczystości weselnych.  

Wśród par, które zawierały w ostatnich sześciu latach małżeństwa w Gliwicach byli jak zawsze m.in. obcokrajowcy – na nową drogę życia wkraczali w naszym mieście najczęściej obywatele Ukrainy, Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch.

Z kolei wśród tych, którym nie udało się w zgodzie przejść przez życie najkrótszy staż małżeński posiadała para, która rozwiodła się w Gliwicach po niespełna roku od ślubu, a najdłuższy para, która rozeszła się po ponad 50 latach. Liczba rozwodów utrzymywała się przez pięć lat na poziomie około 370 – 420 rocznie, w ubiegłym roku zmniejszyła się do 338.

W 2020 roku odnotowano w Gliwicach większą liczbę zgonów – w porównaniu z 2019 rokiem zarejestrowano ich o ponad tysiąc więcej, do czego również przyczyniła się pandemia.  
Zebrane statystyki USC obrazują nie tylko informacje o osobach zameldowanych w Gliwicach, ale o wydarzeniach (urodzeniach, ślubach, rozwodach, zgonach) na terenie miasta.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również