Muzeum w Gliwicach zaprasza na zajęcia on-line dla grup szkolnych oraz warsztaty z mapą.
Oscar Troplowitz – innowator z Gliwic. Nowe zajęcia on-line dla grup szkolnych
Zapraszamy grupy szkolne do wzięcia udziału w naszej nowej lekcji on-line, której bohaterem jest Oscar Troplowitz - twórca kremu Nivea i potęgi firmy Beidersdorf. Swoje dojrzałe życie związał z Hamburgiem, ale urodził się w Gliwicach. Dzięki innowacyjnym pomysłom stworzył on markę, która po dziś dzień jest rozpoznawalna na całym świecie.
Uczestnicy zajęć będą mogli zapoznać się z biografią i licznymi osiągnięciami Oscara Troplowitza, a jego sylwetka posłuży do głębszej refleksji nad całą społecznością Żydów z Górnego Śląska. Lekcję prowadzić będziemy w przestrzeni wirtualnej wystawy - dzięki materiałom tam zamieszczonym dorobek Oscara Troplowitza zostanie pokazany w ciekawy, innowacyjny sposób, a otwarta forma zajęć zachęci uczestników do tworzenia własnych wystaw w ramach projektu Muzeum w Gliwicach "Twoja wirtualna wystawa".
Na zajęcia zapraszamy uczniów klas 5-8 SP i szkół ponadpodstawowych.
Zajęcia prowadzone na platformie ZOOM we środy i piątki o godz. 09.00 i 11.00.
Udział w zajęciach – bezpłatny, liczba uczestników – ograniczona.
Zapisy pod numerem telefonu: 605 362 594.
Śladami gliwickiej opozycji - warsztaty on-line z mapą
W najbliższą sobotę, 23 stycznia, o godz. 11.00 zapraszamy na kolejne zajęcia on-line, podczas których wykorzystamy mapę Gliwic. Tym razem opowiemy o tych miejscach naszego miasta, które związane są z historią gliwickiej opozycji antykomunistycznej. Jak malowały się postawy gliwiczan na tle najważniejszych zrywów okresu PRL (czerwiec 1956, marzec 1968, grudzień 1970 i sierpień 1980)? Czy było to miasto niepokorne? Jakie ważne wydarzenia miały miejsce na Placu Krakowskim, obok pomnika Adama Mickiewicza czy kościoła franciszkanów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa?
Gdzie w Gliwicach budziła się "Solidarność" i jakie osoby ją budowały? W odtwarzaniu podziemia antykomunistycznego w naszym mieście pomogą nam również relacje świadków tamtych czasów oraz liczne dokumenty zgromadzone przez Muzeum w Gliwicach, z którymi zapoznać się można w wydanej przez Muzeum w Gliwicach i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności publikacji "Gliwicka Opozycja" oraz portalu: www.opozycja.muzeum.gliwice.pl. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a po ich zakończeniu, z pomocą specjalnie opracowanej mapy, którą przygotowaliśmy na bazie planu miasta z 1957 roku, można się będzie wybrać na spacer śladami gliwickiej opozycji.