Wiadomości z Gliwic

Muzeum w Gliwicach zaprasza na zajęcia on-line dla grup szkolnych oraz warsztaty z mapą

  • Dodano: 2021-01-20 06:30, aktualizacja: 2021-01-19 18:04

Muzeum w Gliwicach zaprasza na zajęcia on-line dla grup szkolnych oraz warsztaty z mapą.

Oscar Troplowitz – innowator z Gliwic. Nowe zajęcia on-line dla grup szkolnych

Zapraszamy grupy szkolne do wzięcia udziału w naszej nowej lekcji on-line, której bohaterem jest Oscar Troplowitz - twórca kremu Nivea i potęgi firmy Beidersdorf. Swoje dojrzałe życie związał z Hamburgiem, ale urodził się w Gliwicach. Dzięki innowacyjnym pomysłom stworzył on markę, która po dziś dzień jest rozpoznawalna na całym świecie.

Uczestnicy zajęć będą mogli zapoznać się z biografią i licznymi osiągnięciami Oscara Troplowitza, a jego sylwetka posłuży do głębszej refleksji nad całą społecznością Żydów z Górnego Śląska. Lekcję prowadzić będziemy w przestrzeni wirtualnej wystawy - dzięki materiałom tam zamieszczonym dorobek Oscara Troplowitza zostanie pokazany w ciekawy, innowacyjny sposób, a otwarta forma zajęć zachęci uczestników do tworzenia własnych wystaw w ramach projektu Muzeum w Gliwicach "Twoja wirtualna wystawa".

Na zajęcia zapraszamy uczniów klas 5-8 SP i szkół ponadpodstawowych.

Zajęcia prowadzone na platformie ZOOM we środy i piątki o godz. 09.00 i 11.00.

Udział w zajęciach – bezpłatny, liczba uczestników – ograniczona.

Zapisy pod numerem telefonu: 605 362 594.

Śladami gliwickiej opozycji - warsztaty on-line z mapą

W najbliższą sobotę, 23 stycznia, o godz. 11.00 zapraszamy na kolejne zajęcia on-line, podczas których wykorzystamy mapę Gliwic. Tym razem opowiemy o tych miejscach naszego miasta, które związane są z historią gliwickiej opozycji antykomunistycznej. Jak malowały się postawy gliwiczan na tle najważniejszych zrywów okresu PRL (czerwiec 1956, marzec 1968, grudzień 1970 i sierpień 1980)? Czy było to miasto niepokorne? Jakie ważne wydarzenia miały miejsce na Placu Krakowskim, obok pomnika Adama Mickiewicza czy kościoła franciszkanów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa?

Gdzie w Gliwicach budziła się "Solidarność" i jakie osoby ją budowały? W odtwarzaniu podziemia antykomunistycznego w naszym mieście pomogą nam również relacje świadków tamtych czasów oraz liczne dokumenty zgromadzone przez Muzeum w Gliwicach, z którymi zapoznać się można w wydanej przez Muzeum w Gliwicach i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności publikacji "Gliwicka Opozycja" oraz portalu: www.opozycja.muzeum.gliwice.pl. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a po ich zakończeniu, z pomocą specjalnie opracowanej mapy, którą przygotowaliśmy na bazie planu miasta z 1957 roku, można się będzie wybrać na spacer śladami gliwickiej opozycji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również