Wiadomości z Gliwic

Wielkanoc inna niż zwykle. Transmisje w Wielkim Tygodniu z gliwickiej katedry

  • Dodano: 2020-04-09 10:15

Obchody Zmartwychwstania Pańskiego w kościołach będą w tym roku przebiegać inaczej niż zazwyczaj. Z powodu epidemii koronawirusa wierni obejrzą transmisje mszy świętych w telewizji oraz Internecie.

Zgodnie z zaleceniami Episkopatu uroczystości Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy w całej Polsce będą organizowane z bardzo ograniczonym udziałem wiernych. Celebracje Wielkiego Tygodnia w kościołach diecezji gliwickiej odbędą się bez udziału wiernych, przy zamkniętych drzwiach (do 11 kwietnia włącznie, z możliwością przedłużenia). Katolicy skorzystają w tym czasie z dyspensy i będą śledzić transmisje liturgii w telewizji albo Internecie.

W tym roku w gliwickich kościołach nie odbędzie się także spowiedź przedświąteczna ani tradycyjne święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Zgodnie z zaleceniami biskupów pokarmy można pobłogosławić w domu, przed wielkanocnym śniadaniem. Odpowiedni obrzęd można znaleźć, wpisując w ogólną wyszukiwarkę internetową hasło „błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego”.

Rządowe ograniczenia obowiązują do 11 kwietnia, jednak prawdopodobnie zostaną przedłużone w kościołach na Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny. Biskupi już teraz informują o planowanych transmisjach w obrębie diecezji i zachęcają, by w tej szczególnej sytuacji w ten sposób uczestniczyć w Świętach Wielkanocnych. W różnych mediach transmitowane będę także celebracje papieża Franciszka (bez udziału wiernych), z którym można łączyć się duchowo.

Transmisje w Wielkim Tygodniu z katedry pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Wielki Czwartek

  • godz. 10.00: msza św. Krzyżma
  • godz. 18.00: msza św. Wieczerzy Pańskiej

Wielki Piątek

  • godz. 18.00: liturgia Wielkiego Piątku

Wielka Sobota

  • godz. 20.00: Wigilia Paschalna

Niedziela Wielkanocna

  • godz. 9.45: życzenia biskupa Jana Kopca
  • godz. 10.00: msza św.

Poniedziałek Wielkanocny

  • godz. 10.00: msza św.

na żywo: www.eimperium.pl/live

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.