Wiadomości z Gliwic

Wielkanocna seria warsztatów w Muzeum w Gliwicach

  • Dodano: 2021-03-17 06:30, aktualizacja: 2021-03-16 21:44

Muzeum w Gliwicach zaprasza na warsztaty wielkanocne i nie tylko.

Warsztaty tworzenia palm wielkanocnych. Z wizytą we wsi Juszczyna pod Żywcem

  • Sobota, 20 marca 2021, muzealny kanał YouTube, godz. 11.00

Nie ma Świąt Wielkiej Nocy bez Niedzieli Palmowej, a wielkanocnych warsztatów w Muzeum w Gliwicach bez tworzenia palm. W tym roku palmy będziemy tworzyć on-line, ale to nie przeszkodzi nam w bliskim spotkaniu z tradycją. Po pierwsze dlatego, że  do twórców ludowych z okolic Żywca, którzy już gościli w Muzeum Gliwicach – to my wybierzemy się w gości. Wspólnie z nimi, w podżywieckiej wsi Juszczyna, będziemy tworzyć palmy wielkanocne. Co więcej,  dla uczestników warsztatów mamy przygotowane przez twórców pakiety, które pozwolą im przygotować prawdziwie żywiecką palmę na Niedzielę Palmową. Każdy pakiet zawiera 15 kwiatów bibułowych, wykonanych ręcznie, bambusowy pręcik oraz bibułę by wykonać osłonkę na dolną część palmy. W pakiecie znajdzie się także drut ozdobny do do wiązania palmy.

O zwyczajach i obrzędach związanych z przygotowaniem do Wielkiej Nocy opowiedzą nam: Barbara Rosiek – etnograf z żywieckiego Muzeum Miejskiego i bibułkarka Maria Grzegorek, razem z córką – Barbarą Wandzel i wnuczką Marysią. Będziemy świadkami tworzenia palm przez trzy pokolenia żywieckich twórczyń. Paniom, tworzącym plamy, będzie towarzyszyć rzeźbiarz Bronisław Mieszczak z synem Krystianem, wykonujący wielkopostne kołatki, terkotki i drewniane sikawki.

Uczestników warsztatów prosimy o zapewnienie we własnym zakresie roślin zielonych do plamy takich jak: iglaki (świerk, jodła, sosna, tuja – do wyboru) oraz bukszpanu. Konieczne są również bazie.

Uwaga! Zapisani uczestnicy pakiety przygotowane przez twórców mogą odebrać w Willi Caro od wtorku, 16 marca br.

Zgodnie z żywiecką tradycją w palmie powinny się znaleźć: jałowiec i cis, barwinek, leszczyna ponadto jemioła, wawrzynek wilczełyko, boże drzewko, kłokoć, kopytnik, mógł być także mirt oraz asparagus do dekoracji. Dzisiaj nie o wszystkie z tych roślin łatwo,  ale jeśli ktoś chciałby być absolutnie w zgodzie z tradycją – może się za nimi rozejrzeć.

Spotkanie z twórcami ludowymi udostępnione zostanie jako film na muzealnym serwisie YouTube w sobotę, 20 marca 2021 r. o godz. 11.00.

  • Udział w warsztatach bezpłatny, liczba pakietów dla uczestników ograniczona.
  • Zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006
  • Organizator: Muzeum w Gliwicach

Warsztaty linorytu z Muzeum w Gliwicach. Jak zrobić exlibris?

Sobota, 20 marca 2021, platforma ZOOM, godz. 11.00

Muzeum w Gliwicach rozpoczęło nowy, niezwykle atrakcyjny cykl warsztatów – spotkania poświęcone technice linorytu. Staną się one okazją, by w sposób praktyczny poznać sztukę grafiki warsztatowej, rozwijać artystyczne zdolności i pasje. Uczestnicy zajęć będą mogli nabyć wiedzę i umiejętności pozwalające na samodzielne wykonanie linorytów. Przy okazji przybliżymy historię techniki graficznej, jaką jest linoryt, nie zabraknie też grafik artystycznych, znajdujących się w zbiorach Muzeum w Gliwicach. Cały cykl dedykujemy pamięci gliwickiego artysty-grafika Konstantego Teodorowicza i jego żony Danuty Marii Teodorowicz. Przekazała ona w darze naszemu Muzeum matryce linorytnicze autorstwa Konstantego Teodorowicza. Cykl warsztatów przygotowała i prowadzić będzie artystka-grafik Ewelina Szostakiewicz. Podczas drugiego spotkania, w sobotę, 20 marca o godz. 11.00 na platformie ZOOM dowiemy się, jak wykonać exlibris.

Na zajęcia zapraszamy młodzież od 12 roku życia i osoby dorosłe. Warsztaty początkowo realizowane będą za pośrednictwem platformy ZOOM, a następnie – wraz ze znoszeniem obostrzeń – już w salach edukacyjnych Willi Caro.

Potrzebne materiały:

*Osoby, które nie uczestniczyły w pierwszych warsztatach linorytniczych, 27 lutego, przy zapisie na zajęcia 20 marca otrzymają "wyprawkę" podobną do tej, którą otrzymali uczestnicy pierwszych zajęć, obejmującą:

  • Linoleum
  • Farbę drukarską
  • Papier do grafiki
  • Gumowe rękawiczki
  • Drewnianą łyżkę (docisk)

**Osoby, które uczestniczyły w warsztatach linorytniczych 27 lutego, otrzymają od Muzeum kolejną partię linoleum do tworzenia linorytów. 

Wszystkie materiały – w pakietach – zapisani na warsztaty uczestnicy będą mogli odebrać w Willi Caro od 16  marca br.

Uwaga! Uczestnicy warsztatów o ile już nie posiadają) muszą zaopatrzyć się w:

  • 2 dłutka do linorytu (koszt dwu dłutek ok. 20 zł)
  • papier podkładkowy lub inne zabezpieczenie miejsca pracy
  • mokre chusteczki
  • długopis/ołówek
  • odrobinę wody do rozrabiania farb
  • talerzyk ceramiczny/plastikowy lub jakąś kuwetkę, w której będą mogli mieszać farbę z wodą i zanurzać w niej matrycę graficzną (dwu ostatnich rzeczy nie było na poprzednich warsztatach, jednak tym razem chcę nieco urozmaicić zajęcia i zaproponować inny sposób wykonania odbitki graficznej).

Dziedzictwo lwowskiego szkolnictwa na Politechnice Śląskiej

Po zakończeniu II wojny światowej o rozwoju szkolnictwa decydowała nowa sytuacja polityczna, ideologiczna i gospodarcza. Władze komunistyczne postrzegały województwo śląskie, jako główny ośrodek przemysłowy. Dlatego stawiano na rozwój placówek o charakterze technicznym i ekonomicznym, które zapewniłyby kadry dla przemysłu i prowadziły badania naukowe, przede wszystkim pod kątem górnictwa i hutnictwa. Komunistom zależało nie tylko na utworzeniu ośrodków naukowych, które gwarantowałyby dopływ odpowiednich kadr do przemysłu, ale także tworzeniu rodzimej inteligencji wpływającej na silniejsze zespolenie Górnego Śląska z resztą Polski.

Uruchomienie placówek naukowych i naukowo-dydaktycznych bardzo ograniczał brak bazy materialnej. Lecz największym problemem był brak kadry naukowej z powodu jej ogromnego wyniszczenia wojennego. Ratunkiem byli polscy naukowcy przymusowo wysiedleni z utraconego przez Polskę Wilna czy Lwowa, którzy osiadali na Śląsku, gdzie zapewniono im warunki do życia, a przede wszystkim do kontynuowania pracy naukowej.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Wiesławem J. Bąbą na muzealnym kanale YouTube. Z autorem książki "Dziedzictwo lwowskiego szkolnictwa na Politechnice Śląskiej” rozmawia Damian Recław, kierownik Działu Historii Muzeum w Gliwicach:

Publikację zakupić można w muzealnej Naszej księgarni: TUTAJ.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również