Wiadomości z Gliwic

Wyruszył Solar Rejs 2021

  • Dodano: 2021-07-06 06:30, aktualizacja: 2021-07-05 22:01

W sobotę z Mariny – portu w Gliwicach wypłynął jacht "Wrzaskun" z nietuzinkową załogą.

W rejsie bierze udział młodzież niepełnosprawna – niewidoma lub słabowidząca oraz uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej "Tęcza" przy Fundacji "Różyczka". Nad wydarzeniem patronat honorowy objął Prezydent Gliwic.

Rozpoczęty 3 lipca Solar Rejs 2021 trwa cztery tygodnie i jest podzielony na cztery etapy

W dwóch pierwszych biorą udział żeglarze Śląskiego Yacht Clubu z rodzinami, w trzecim młodzież niewidoma i niedowidząca ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chorzowie, a w czwartym uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza” przy Fundacji „Różyczka”.

– Niepełnosprawni uczestnicy rejsu spędzają razem wiele godzin, wspólnie przygotowują posiłki, przezwyciężają swoje lęki i bariery. Te aktywności, stanowiące formę terapii zajęciowej, wzbogacają ich w nowe doświadczenia i pozwalają im rozbudowywać umiejętności społeczne – mówi Wojciech Kotylak, terapeuta i opiekun na Warsztatach Terapii Zajęciowej „Tęcza”.

Trasa rejsu wiedzie przez Kanał Gliwicki i Odrę. Celem są Dni Morza 2021 w Szczecinie. Po drodze zaplanowano noclegi w stanicach żeglarskich lub pod namiotami. Jacht DZ-850 „Wrzaskun” ma napęd elektryczny zasilany słońcem i silnik zasilany bateriami ładowanymi z ogniw fotowoltaicznych.

– Chcemy w ten sposób zintegrować osoby niepełnosprawne ze środowiskiem i kulturą żeglarską. Podczas rejsu zaplanowano postoje, w portach i przystaniach na szlaku wodnym, w trakcie których organizowane będą m.in. koncerty, wykłady oraz spotkania z osobami niepełnosprawnymi i żeglarzami. Rejs to również dobry sposób wspierania idei otwarcia się Polski na sieć dróg wodnych Europy. Dodatkowym elementem jest promocja niekonwencjonalnego sposobu żeglugi o napędzie elektrycznym – mówi Grzegorz Kuźniak, komandor Śląskiego Yacht Clubu działającego przy Politechnice Śląskiej, który jest organizatorem rejsu.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.