Wiadomości z Gliwic

Wyższe opłaty w Żłobkach Miejskich nie do uniknięcia

  • Dodano: 2022-02-17 06:30, aktualizacja: 2022-02-16 23:09

Miasto systematycznie wspiera opiekę nad dziećmi w żłobkach publicznych i niepublicznych, dzięki czemu miejsc dla maluchów jest coraz więcej.

Galopująca od miesięcy inflacja i związany z tym znaczny wzrost cen sprawiają jednak, że niezbędny jest w tej kwestii następny krokpodniesienie od maja opłat w Żłobkach Miejskich o maksymalnie 50 zł za miesięczny pobyt dziecka i o 3 zł za dzienne wyżywienie. Projekt uchwały w tej sprawie ma trafić na marcową sesję Rady Miasta Gliwice.

Nieuniknione koszty

W Gliwicach działają obecnie Żłobki Miejskie z czterema oddziałami w różnych częściach miasta: przy ul. Berbeckiego 10, Mewy 34, Żeromskiego 26a oraz Kozielskiej 71. Łącznie mogą one przyjąć 241 dzieci. Rodzice maluchów uczęszczających do publicznej placówki płacą za ich miesięczny pobyt 300 zł (w przypadku jednego dziecka) lub 150 zł, jeśli mają dwoje lub więcej dzieci korzystających z opieki w żłobku, publicznym lub niepublicznym przedszkolu lub niepublicznej instytucjonalnej formie opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Koszt wyżywienia to nie więcej niż 7 zł dziennie, a wydłużonej ponad 10 godzin dziennie opieki nad malcem – 10 zł za każdą rozpoczętą godzinę.

Opłat w Żłobkach Miejskich na dotychczasowym poziomie nie uda się niestety dłużej utrzymać. Wymusza to odczuwalny przez wszystkich znaczny wzrost cen, wpływający także na wzrost kosztów utrzymania tych publicznych placówek.

– W 2021 roku wydatki Żłobków Miejskich (bez wydatków majątkowych i remontowych) wyniosły ponad 4,9 mln zł. Oznacza to, iż utrzymanie jednego miejsca dziecka kosztowało ok. 1 790 zł miesięcznie, dodatkowo z budżetu miasta poniesiono wydatki majątkowe i remontowe w wysokości ok. 380,4 tys zł. Na obecny rok natomiast wydatki żłobków publicznych (znowu bez wydatków majątkowych i remontowych) zaplanowano na poziomie niemal 5,4 mln zł. Bieżące utrzymanie jednego miejsca kosztować będzie już ok. 1 950 zł, a to oznacza wzrost o ok. 160 zł miesięcznie w porównaniu z 2021 rokiem – wylicza Agnieszka Paszta, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.   

Rozwiązaniem tej sytuacji są planowane od maja nowe stawki opłat za pobyt dzieci w Żłobkach Miejskich. Uwzględnią one zarówno maksymalnie 50 zł wyższy wkład ze strony rodzica, jak i finansowy udział budżetu państwa w wydatkach związanych z wychowaniem dziecka.

Projekt uchwały

W projekcie uchwały zaproponowana zostanie opłata miesięczna za pobyt w Żłobkach Miejskich w wysokości 750 zł miesięcznie oraz zniżka w wysokości 100 zł na dziecko, w przypadku gdy dwoje lub więcej dzieci z rodziny korzysta z opieki w żłobku, publicznym lub niepublicznym przedszkolu lub niepublicznej instytucjonalnej formie opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Ale rodzice tyle nie zapłacą. Biorąc pod uwagę dofinansowanie z budżetu państwa (czyli 500 zł miesięcznie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego, który przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, lub też 400 zł miesięcznie w ramach dofinansowania do obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, które przysługuje na dziecko, na które nie przyznano rodzinnego kapitału opiekuńczego), faktyczne obciążenie budżetu rodziny wynikające z podwyższeniem opłaty za pobyt dziecka w żłobku:

  • wzrośnie z 300 zł do 350 zł (750 zł opłaty za pobyt – 400 zł dofinansowania z budżetu państwa = 350 zł), jeśli na dziecko nie przyznano rodzinnego kapitału opiekuńczego,
  • nie ulegnie zmianie i wynosić będzie 150 zł (650 zł opłaty za pobyt – minimum 500 zł rodzinny kapitał opiekuńczy = 150 zł), jeśli na dziecko przyznano rodzinny kapitał opiekuńczy.

Ze względu na znaczny wzrost cen artykułów spożywczych zaproponowane zostanie również podniesienie stawki maksymalnej opłaty za wyżywienie z 7 zł do 10 zł za dzień. Faktyczna opłata pobierana od rodzica wynikać będzie z analizy wydatków ponoszonych przez Żłobki Miejskie na zakup artykułów spożywczych wykorzystywanych do przygotowania posiłków dla dzieci.

Miasto Gliwice od lat konsekwentnie realizuje politykę żłobkową, wspierając rodziców dzieci w wieku do lat 3. Dzięki temu przed 4 laty liczba miejsc dla dzieci w Żłobkach Miejskich wzrosła do 241. W bliskiej przyszłości planowana jest budowa nowoczesnego obiektu żłobkowo-przedszkolnego przy ul. Dworskiej, przeznaczonego dla ok 200 dzieci w wieku żłobkowym i ok. 200 dzieci w wieku przedszkolnym.

Miasto wspiera także rozwój żłobków niepublicznych, udzielając dotacji na gliwickie dzieci uczęszczające do tych placówek. Dzięki temu opłaty pobierane od rodziców obniżane są do 500 zł miesięcznie. W 2021 r. miasto przekazało na ten cel ponad 2,6 mln zł, a liczba dofinansowywanych miejsc dla malutkich gliwiczan w 14 placówkach niepublicznych wyniosła 667 miejsc.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.