Wiadomości z Gliwic

#ZieloneGliwice: Jest kolorowo i pięknie!

  • Dodano: 2023-05-12 07:30, aktualizacja: 2023-05-12 07:44

To już druga wiosenna odsłona zmodernizowanego skweru nad Drogową Trasą Średnicową. Oczy gliwiczan zachwycają tysiące roślin, które co kilka tygodni zmieniają barwę, nadając skwerowi Europejskiemu nowego blasku.

To wszystko w centrum miasta!

Gliwice są coraz bardziej zielone i wiosennie kolorowe. Miasto przywiązuje ogromną wagę do nasadzeń i szczególną dbałością otacza parki oraz skwery, wykorzystując każdą okazję, by – jeśli to tylko możliwe – pojawiały się nowe rośliny.

Szczególnie atrakcyjnie wyglądają o tej porze roku gliwickie zieleńce. Różnorodność nasadzeń wyraźnie rzuca się w oczy m.in. na skwerze Europejskim, który robi niesamowite wrażenie. Miejsce, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem spacerowiczów, mieni się barwami i co kilka tygodni zmienia wizerunek. Dopiero co przekwitły żonkile, a skwer zrzucił żółte szaty i przyodział się w czerwień – wzrok przyciągają teraz tulipany. Warto wybrać się na spacer i zrobić sobie zdjęcia, bo już niedługo czerwień zastąpią czosnki o intrygującej ametystowej barwie. Wkrótce skwer Europejski upiększą też trawy, które roztoczą delikatny urok i zapewnią odrobinę kameralności osobom odpoczywającym na ławeczkach, siedziskach czy leżakach. Odpocząć można też pod obsadzonymi pnączami pergolami, które niedługo dadzą trochę przyjemnego cienia. Kolejną atrakcją będą palmy z gliwickiej Palmiarni, które powinny zostać ustawione pod koniec maja. Warto na skwer podjechać rowerem, który można zostawić w specjalnych stojakach. 

To prawdziwa enklawa różnorodnej roślinności. Nasadzono tam ponad 60 tys. nowych roślin: 127 drzew, 2377 krzewów, niemal 26 tys. bylin i blisko 32 tys. roślin cebulowych. 

Skwer Europejski to także przykład dobrze wykorzystanej przestrzeni miejskiej, która powstała nad tunelem Drogowej Trasy Średnicowej. Urządzono tam atrakcyjne miejsce do wypoczynku, izolujące mieszkańców od uciążliwości ruchu samochodowego i zapewniające wytchnienie wśród zieleni. Całości dopełnia ważny dla gliwiczan wątek historyczny – na skwerze ustawiono tablice zawierające informacje o przebiegającym tam dawniej Kanale Kłodnickim, jest też instalacja przestrzenna z kamieni pochodzących z dawnej śluzy kanału. Koncepcję i projekt zagospodarowania skweru przygotowała gliwicka Pracownia 44STO. Modernizacja zieleńca pochłonęła niemal 3,9 mln zł z budżetu miasta. 

Skwer znajduje się w samym sercu miasta, w pobliżu cieszącego się wielką sympatią mieszkańców parku Chopina. Wpisuje się w koncepcję rozwoju miasta zielonego, ekologicznego, w którym można odpocząć. Gliwice wykorzystują coraz więcej okazji, by zazielenić i ozdobić wspólne dostępne przestrzenie – na terenie niedawno wybudowanego Centrum Przesiadkowego posadzono m.in. 130 drzew różnych gatunków, 9 tys. krzewów oraz ponad 400 pnączy. Coraz bardziej zielono jest też po modernizowanej południowej stronie dworca. A to nie koniec niespodzianek.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również