Wiadomości z Gliwic

#ZieloneGliwice. W mieście stanęły pierwsze z 24 platanów klonolistnych

  • Dodano: 2023-04-05 06:30, aktualizacja: 2023-04-05 00:18

Z końcem marca na placu przed dworcem PKP stanęły pierwsze z 24 platanów klonolistnych. Posadzono je w ziemi, w systemach antykompresyjnych znanych już z zastosowania na gliwickim Rynku. Zapewnią one korzeniom optymalną przestrzeń i zapobiegną wypiętrzeniom nawierzchni placu wraz ze wzrostem drzew.

Coraz więcej zieleni w Gliwicach

Pełną wiosną kilkumetrowe platany o około 25-centymetrowym obwodzie pnia staną się główną ozdobą powstającego traktu prowadzącego do wejścia na stację kolejową. Drzewa będą nasadzane w regularnych, podłużnych układach, tworząc spójną kompozycję z 23 innymi okazami – kwitnącymi na różowo głogami i tulipanowcami. Specjalne komory antykompresyjne, w których umieszczane są platany, zapobiegną nadmiernemu zagęszczeniu podłoża wokół korzeni. Dodatkowe „wsparcie” dla tych wytrzymałych, miejskich drzew mają stanowić połączone z komorami systemy nawadniania i napowietrzania. 

– Wokół części platanów pojawią się rabaty bylinowe. Nasadzimy w nich trawy, krzewy i byliny ozdobne, m.in. róże i berberysy, miskanty i trzcinniki, a także jeżówki i kocimiętki. Taką samą roślinnością otoczona będzie również fontanna przewidziana przed zabudowaniami dworca PKP – przypomina Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Platany pojawią się także na placu Piastów, w sąsiedztwie wiat autobusowych. Będą sadzone przy odpowiednich warunkach pogodowych, w specjalnych, podwyższonych rabatach zapewniających odpowiednią ilość miejsca dla brył korzeniowych. Przestrzeń wokół 13 okazów ozdobią dodatkowo hortensje i trawy ozdobne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również