Wiadomości z Gliwic

#zielonegliwice W trosce o środowisko

  • Dodano: 2022-04-13 07:00, aktualizacja: 2022-04-12 22:17

Dbamy o przyrodę, tu kosimy i grabimy rzadziej, dokarmiamy owady, dajemy schronienie zwierzętom, z troską o naturę - barwne tabliczki z takimi informacjami jeszcze w kwietniu staną na gliwickich skwerach i w parkach.

Tereny zielone w miastach, w tym trawniki, zwiększają różnorodność biologiczną i są elementem tzw. małej retencji – spowalniają odpływ wód opadowych, tworzą dogodniejsze warunki do rozwoju roślin, obniżają temperaturę powietrza w mieście, wpływają na zwiększenie poziomu wilgotności, działają też jak filtry – zatrzymują szkodliwe pyły, pochłaniają dwutlenek węgla i wydzielają tlen.

W trosce o środowisko naturalne oraz ochronę drobnych ssaków i zapewnienie pożywienia owadom, w tym pszczołom, w Gliwicach tam, gdzie to możliwe zielone przestrzenie nie są koszone i grabione lub prace te wykonywane są rzadziej.

Aby zwrócić uwagę mieszkańców na kwestie ekologiczne i działania na rzecz środowiska naturalnego, ułatwić lokalizację miejsc, w których zaobserwować można większą liczbę owadów czy niedużych ssaków, Zarząd Dróg Miejskich i Miejski Zarząd Usług Komunalnych będą ustawiać na zieleńcach, fragmentach parków czy skwerów, w pasach zieleni przyulicznej tabliczki z krótkimi hasłami, jak dana zielona przestrzeń jest pielęgnowana.

Gdzie będą stać tabliczki?

Tabliczki pojawiać się będą w miejscach, które mogą być kształtowane w sposób bardziej naturalny. Na początek łącznie ponad 20 tabliczek stanie m.in. przy stawach przy ul. Jesiennej, na skwerze przy ul. Perseusza, w parkach Chrobrego, Starokozielskim i Szwajcaria, na rogu ul. Strzelniczej i Paderewskiego, na placu Grunwaldzkim, na terenie przy ul. Sowińskiego i Okulickiego oraz w zielonych pasach przy obwodnicy Daszyńskiego – Rybnicka. Natomiast na alei Przyjaźni i na skwerze nad DTŚ pojawią się tabliczki opatrzone napisem „szanuj zieleń”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również