Wiadomości z Gliwic

Zmarł fotograf gliwicki Andrzej Bogusław Górski

  • Dodano: 2020-10-20 06:30, aktualizacja: 2020-10-19 21:00

Muzeum w Gliwicach przekazało smutną wiadomość - zmarł Andrzej Bogusław Górski.

Andrzej Bogusław Górski urodził się w 1951 r. w Jarosławiu. Był synem Aleksandra Górskiego – fotografa i organizatora Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego (GTF),  od 1970 r. członkiem tegoż  Towarzystwa. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na wydziale projektowania wnętrz i wystawiennictwa.

Działalność twórczą prowadził od 1976 r., formalnie na podstawie decyzji MKiS

Posiadał uprawnienia instruktora fotografii I kategorii oraz uprawnienia II scenografa filmowo-telewizyjnego (m.in. był asystentem reżysera i asystentem scenografa w redakcji literatury i dramatu w TVP Kraków, asystentem reżysera w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, drugim scenografem w Wytwórni Filmów i Widowisk Telewizyjnych  "Poltel” w Katowicach i Warszawie). Od 1984 r. członek ZPAF. Jego zdjęcia były publikowane m.in. w czasopismach "FOTO”, "Fotografia”, "Radar”, "Jazz”, "Ekran”, "Polityka”, w katalogach Royal Hall (Londyn), w albumach wydawnictwa "Arkady”:  "Polskiej Sztuce Współczesnej”, "Władysław Hasior”.

Był inicjatorem powstania (od 1972 r.) i współzałożycielem Studia Prób Fotograficznych i Filmowych "ZOOM”, w ramach którego uczestniczył w awangardowych działaniach i prezentacjach fotografii , m.in. w Poznaniu, Uniejowie, Wrocławiu, Świnoujściu. W 1975 r. studio "ZOOM” otrzymało nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za całokształt działalności.  Tworzył również samodzielnie, zaprezentował swoją twórczość na licznych wystawach. Współpracował z Władysławem Hasiorem,  wykonał dla niego liczne fotografie, które W. Hasior wykorzystał w swoich projektach – fotografie te były prezentowane w 2019 r. na wystawie w "Czytelni Sztuki” – muzealnej galerii gliwickiej ("Wybór. Z Notatnika Fotograficznego Władysława Hasiora”).

Wykonał także cykl kolaży na bazie fotografii W. Hasiora (za jego zgodą i z pozytywną recenzją). Kolaże były prezentowane w 2019 r. Gliwicach  w "Galerii na 6”  na wystawie pt.  "Interpretacje. Rzecz o Władysławie Hasiorze".

Był wielkim entuzjastą reaktywacji gliwickiego środowiska fotograficznego

W 2006 r. brał udział w retrospektywnej wystawie GTF-u w Muzeum w Gliwicach, w tymże roku w ramach I. Gliwickiego Miesiąca Fotografii zaprezentował swoje prace w galerii gliwickiej "4art”, w tym prace związane z działalnością opozycyjną i ruchem "Solidarności” – prace z tego nurtu stały się głównym tematem wystawy indywidualnej "Byłem Ikarem” otwartej  w Muzeum w Gliwicach 13 grudnia 2011 r., na której były eksponowane  fotografie, kolaże i dokumentacje instalacji powstałych w latach 1972–1988.

Andrzej B. Górski był znakomitym fotografem i plastykiem,  twórczą i awangardową osobowością. Podarował do Muzeum w Gliwicach wiele prac, także swojego Ojca. Był Przyjacielem muzeum gliwickiego, doradcą w sprawach związanych z fotografią i historią GTF-u, pomocnym Kolegą, szczerym, bezinteresownym, dobrym Człowiekiem. Będzie nam Ciebie brakowało Andrzeju

Dyrektor i pracownicy Muzeum w Gliwicach  

O Andrzeju B. Górskim na stronie Muzeum w Gliwicach tutaj.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również