Wiadomości z Gliwic

Zmiany w komunikacji we wrześniu

 • Dodano: 2022-09-01 07:00, aktualizacja: 2022-08-31 21:33

W czwartek, 1 września, nastąpią zmiany w komunikacji miejskiej. Korekcie zostanie poddany czas postoju niektórych linii i czas kursowania, pojawią się nowe godziny odjazdów, a linie autobusowe nr 195 i 932 będą zawieszone – informuje Zarząd Transportu Metropolitalnego. 

Linia nr 59

Od 1 września skrócony będzie czasów postoju autobusu w rejonie przystanku „Żernica Pętla” w godzinach popołudniowych, przewidziano też wprowadzenie korekt godzin odjazdów oraz zawieszenie realizacji wybranych kursów w dni robocze:

 • rozpoczynającego się o godz. 13.03, w relacji Gliwice Dworcowa – Żernica Pętla,
 • rozpoczynającego się o godz.16.40, w relacji Żerniki Osiedle – Żernica Pętla,
 • rozpoczynających się o godz. 16.52 i 17.52, w relacji Żernica Pętla – Gliwice Piwna.

Ponadto wprowadzona zostanie korekta odjazdów w godzinach porannych, która umożliwi dojazd z Pilchowic na godz. 8.00 do szkół zlokalizowanych w Gliwicach.

Linia nr 60

Skrócony zostanie czas kursowania linii w dni robocze, bo zawieszone zostaną kursy we wczesnych godzinach porannych, późno popołudniowych i wieczornych (kursy odbywać się będą od 5.23 do 16.06). Linia nie będzie kursować w dni wolne od pracy.
Zawieszone zostanie funkcjonowanie linii 932.

Linie nr 71, 197 

W celu utrzymania obecnej częstotliwości kursowania w relacji Gliwice Plac Piastów – Gliwice Komag – Ligota Zabrska Błonie – Sośnica Zespół Szkół, trasa linii nr 71 zostanie wydłużona do przystanku „Sośnica Zespół Szkół”.
By utrzymać obecną częstotliwość kursowania w relacji: Gliwice Plac Piastów – Osiedle Kopernika – Przyszówka Kaplica – Łabędy Osiedle – Stare Łabędy Poczta – Stare Łabędy ROCA – Brzezinka Przemyska, zmieniona zostanie trasa linii nr 197, która od przystanku „Łabędy Strzelców Bytomskich” skierowana zostanie przebiegiem trasy linii nr 932 do przystanku „Brzezinka Przemyska”.

Z uwagi na wycofanie linii nr 197 z obsługi przystanków: ,,Łabędy Huta” i „Łabędy Rynek” w obu kierunkach oraz „Łabędy Strzelców Bytomskich” w kierunku centrum Gliwic, w dni robocze zwiększona zostanie liczba kursów linii nr 71 obsługujących przystanki ,,Łabędy Huta” i „Łabędy Rynek”, uruchomione zostaną też dodatkowe kursy w relacji Łabędy Huta – Gliwice Plac Piastów.

Linie nr 194, 195 oraz 694

W związku z uruchomieniem połączeń w relacji: Szczygłowice – Książenice – Leszczyny przez MZK Jastrzębie-Zdrój, zawieszona zostanie linia 195.

W związku z powiązaniem organizacyjnym linii nr 195 z liniami nr 194 i 694 zmiany zostaną również wprowadzone na dwóch pozostałych liniach:

w dni robocze:

 • zawieszony zostanie kurs linii nr 694 w dni robocze rozpoczynający się o godz. 18.22, w relacji Szczygłowice Centrum Przesiadkowe – Gliwice Zajezdnia,
 • uruchomiony zostanie kurs linii nr 194 w dni robocze rozpoczynający się o godz. 23.23, realizowany w relacji Leszczyny Broniewskiego – Gliwice Zajezdnia,

w soboty

 • zawieszony zostanie kurs linii 194 rozpoczynający się o godz. 6.26, w relacji Leszczyny Broniewskiego – Gliwice Zajezdnia,
 • uruchomiony zostanie kurs linii 194 rozpoczynający się o godz. 21.57, w relacji Gliwice Zajezdnia – Szczygłowice Centrum Przesiadkowe,
 • uruchomiony zostanie kurs linii 194 rozpoczynający się o godz. 22.50, w relacji Szczygłowice Centrum Przesiadkowe – Gliwice Zajezdnia,

w niedziele i święta:

 • skrócony zostanie kurs linii 194 (realizowany obecnie do przystanku „Leszczyny Czereśniowa”) rozpoczynający się o godz. 21.57 z przystanku „Gliwice Zajezdnia”, do przystanku „Szczygłowice Centrum Przesiadkowe”,
 • uruchomiony zostanie kurs linii 194 rozpoczynający się o godz. 22.50, w relacji Szczygłowice Centrum Przesiadkowe – Gliwice Zajezdnia.

Linia nr 259
W dni robocze będą obowiązywały korekty godzin odjazdów i zmiany taboru wybranych kursów w godzinach późno popołudniowych.

Linia nr 678

Zostanie utrzymane kursowanie linii w dni robocze co 30 minut, ale zrezygnowano ze wzmocnienia częstotliwości w godzinach szczytu do 15 minut.

Linia nr 692

Zawieszone zostaną wybrane kursy w dni robocze:

 • realizowane o godz. 16.53, w relacji Gliwice Plac Piastów – Osiedle Kopernika Pętla,
 • rozpoczynające się o godz. 17.20, w relacji Osiedle Kopernika Pętla – Brzezinka Park Logistyczny,
 • rozpoczynające się o godz. 18.16, w relacji Brzezinka Park Logistyczny – Gliwice Plac Piastów.

Linia nr 693

Zmniejszy się częstotliwość kursowania w dni robocze w godzinach szczytów komunikacyjnych z co 30 do co 60 minut. Ponadto wprowadzone zostaną korekty czasów przejazdów dla wybranych odcinków międzyprzystankowych na trasie przejazdu linii.

Linia M1

W rejonie przystanków końcowych skrócony zostanie czas postoju w godzinach szczytów komunikacyjnych w dni robocze oraz dni wolne od pracy. Planowane jest zawieszenie realizacji wybranych kursów w dni robocze:

 • rozpoczynającego się o godz. 8.36, w relacji Gliwice Arena Widowiskowo-Sportowa –Katowice Mickiewicza,
 • rozpoczynającego się o godz. 16.51, w relacji Gliwice Arena Widowiskowo-Sportowa – Katowice Mickiewicza,
 • rozpoczynającego się o godz. 9.31, w relacji Katowice Mickiewicza – Gliwice Arena Widowiskowo-Sportowa,
 • rozpoczynającego się o godz. 17.46, w relacji Katowice Mickiewicza – Gliwice Arena Widowiskowo-Sportowa.

Ponadto wprowadzone zostaną korekty czasów przejazdów dla wybranych odcinków międzyprzystankowych na trasie przejazdu linii.

Linia M105

1 września zmieni się trasa przejazdu wybranych kursów realizowanych obecnie w dni robocze szkolne w relacji Pyskowice Szpitalna – Szczygłowice Centrum Przesiadkowe, do relacji Pyskowice Szpitalna – Knurów Szpitalna – Knurów Remiza 2. Po zmianie, kursy w godzinach szczytów na pełnej trasie do Szczygłowic odbywać się będą co 30 minut, a w relacji Pyskowice Szpitalna – Knurów Szpitalna nadal co 10–20 minut.

Zawieszone zostaną wybrane kursyw robocze dni szkolne:

 • rozpoczynające się o godz. 4.21, 4.58, 5.12 i 12.31, w relacji Gliwice Dworcowa – Szczygłowice Centrum Przesiadkowe,
 • rozpoczynające się o godz. 4.51, 5.20 i 17.20, w relacji Szczygłowice Centrum Przesiadkowe – Gliwice Plac Piastów,
 • uruchomione zostaną kursy w dni robocze szkolne:
 • rozpoczynające się o godz. 5.58, w relacji Pyskowice Szpitalna – Gliwice Plac Piastów.
 • wydłużony zostanie kurs rozpoczynający się o godz. 7.08, w relacji Pyskowice Szpitalna – Gliwice Plac Piastów do przystanku „Knurów Szpitalna”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również