Wiadomości z Gliwic

Charakterystyka rankingu bokserskiego WBA

  • Dodano: 2021-06-30 15:30

Wśród najciekawszych dyscyplin sportowych na całym świecie z całą pewnością można wymienić boks zawodowy. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej, a także zapoznać się z rankingami, które w ramach niego są tworzone.

Czym jest WBA?


WBA, czyli World Boxing Association, jest jedną z największych organizacji boksu zawodowego na całym świecie. Organizacja ma charakter międzynarodowy i charakteryzuje się wysokim poziomem prestiżu. Aktualnie siedzibą WBA jest Panama. Jej prezydentem przez wiele lat był Gilberto Mendoza. Jego prezydentura trwała od roku 1982 do roku 2016, gdy zmarł. Aktualnie szefem WBA jest syn Gilberto Mendozy, czyli Gilberto Mendoza Jr. Walki, które są organizowane przez World Boxing Accociation odbywają się w siedemnastu kategoriach wagowych, które są względem siebie dość zróżnicowane. Wyróżnia się wśród nich następujące kategorie wagowe: waga ciężka, junior ciężka, półciężka, super średnia, średnia, junior średnia, półśrednia, junior półśrednia, lekka, junior lekka, piórkowa, junior piórkowa, kogucia, junior kogucia, musza, junior musza, a także słomkowa. Wszystkie spośród wyżej wymienionych kategorii mają określone odpowiednie widełki wagowe, w których należy się zmieścić, jeśli pragnie się brać udział w zawodach. Jest to niezwykle istotny aspekt w tym sporcie.

Historia WBA


World Boxing Association jest jedną z najstarszych federacji bokserskich, które istnieją w obecnych czasach na świecie. W bezpośredni sposób wiąże się ona ze sportem zawodowym, czyli boksem. Federacja WBA powstała w roku 1962. Jednak podstawą do jej założenia było funkcjonowanie National Boxing Association, czyli NBA. Początki działalności tej organizacji sięgają roku 1921, co sprawia, że WBA mogła się w odpowiedni sposób rozwijać oraz kształtować. World Boxing Association to organizacja, która została stworzona przez trzynaście amerykańskich stanów. Światowe federacja bokserska jest bardzo prestiżową organizacją. Za główny cel jej działania uznaje się przede wszystkim jednoczenie federacji bokserskich na całym świecie. World Boxing Association zajmuje się również tworzeniem rankingów bokserskich, które klasyfikują osoby biorące udział w tego rodzaju działaniach sportowych. Ranking WBA charakteryzuje się wyjątkowo wysokim poziomem prestiżu w świecie boksu, dlatego każdy zawodnik pragnie się znaleźć w nim na jak najwyższym miejscu. Ranking obejmuje walki aż w siedemnastu kategoriach wagowych, które są ustalane w stosunku do konkretnej wagi.

Rankingi WBA


WBA jest jedną z najbardziej prestiżowych federacji bokserskich. Zajmuje miejsce zaraz po federacji WBC. Każda z federacji prowadzi własny ranking z listą zawodników bokserskich, którzy są na dany moment najlepsi w walkach bokserskich w danej kategorii wagowej. Dzięki istnieniu rankingu WBA możliwe jest utworzenie poziomu hierarchii zawodników bokserskich, którzy biorą udział w tego rodzaju walkach bokserskich. Ma to bardzo duże znaczenie zarówno dla nich, jak i całego świata bokserskiego. Miejsce mistrza w walkach bokserskich nie może trafić do przypadkowej osoby. Powinien być nią zawodnik, który już znajduje się w pierwszej piętnastce najlepszych graczy Więcej na ten temat oraz aktualny ranking pod adresem: https://rankingi-sportowe.pl/ranking-wba/. Mistrz bokserski jest tylko jeden i zajmuje on pierwsze miejsce w rankingu WBA. Jednak znalezienie się na pierwszym miejscu w rankingach zależy nie tylko od posiadanych przez gracza umiejętności. Dość duży wpływ na ten aspekt może mieć również środowisko danego gracza, a także inne istotne aspekty, dlatego powinno się na nie zwrócić szczególną uwagę. Jednak warto zauważyć, że tworzone rankingi bokserskie charakteryzują się wyjątkowym poziomem rzetelności oraz mają dość wysoki prestiż. Dzięki temu mają bardzo duże znaczenie w całym środowisku bokserskim. Każdy bokser chce znaleźć się na pierwszym miejscu rankingu WBA oraz rankingu WBC. Dzięki temu będzie miał znaczącą pozycję w świecie boksu zawodowego i będzie wyróżniony w środowisku na arenie międzynarodowej.

Ciekawostki


Z rankingiem WBA związane są również pewne ciekawostki. World Boxing Association nadaje dwa tytuły mistrzowskie podczas tworzenia rankingów. Wśród nich można wymienić zwykły World Champion, a także Super World Champion. Tytuł Super World Champion może być przyznawany zawodnikowi, który zdobył pasy mistrzowskie dwóch z czterech dostępnych organizacji bokserskich. Są to zarówno WBA i WBC, jak i IBF oraz WBO. World Champion zdobywa mistrzostwo innej organizacji i tym samym traci swój tytuł. Dzięki temu może zdobyć nowy tytuł, którym jest Super World Champion. Tytuł World Champion staje się w tym przypadku wolny i gotowy do obsadzenia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.