Wiadomości z Gliwic

Co można wymontować z auta

  • Dodano: 2022-03-24 06:00, aktualizacja: 2022-03-24 06:05

Co można odzyskać z samochodu przed oddaniem go do kasacji? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli starych lub powypadkowych aut. Jak się okazuje nie wszystkie części można legalnie wymontować i sprzedawać na własną rękę. Mimo że samochód należy do Ciebie, obowiązują przepisy prawne, których należy przestrzegać. Warto wiedzieć, że auto można oddać zarówno do bezpośredniej kasacji, jak i do stacji demontażu pojazdów. Ta druga oferuje swoim klientom wyższe stawki za złomowane auta, ale o szczegółach dowiesz się w dalszej części artykułu.

Dlaczego warto oddać auto do skupu?

Odpowiedź na powyższe pytanie wydaje się oczywista, ale nie dla wszystkich taka jest. Właściciele starych samochodów wciąż wychodzą z założenia, że lepiej je odsprzedać za pośrednictwem portali ogłoszeniowych, niż zgłosić się do skupu. To mit!

Stare samochody z problemami technicznymi bardzo trudno sprzedać. Zainteresowanie pomimo niskiej ceny jest tylko iluzoryczne. Pojawiają się telefony, zapytania mailowe, ale mało kto decyduje się na oglądanie samochodu. Gdy już do takich oględzin dochodzi często potencjalny klient rezygnuje albo chce zejść maksymalnie z ceny. Czas poświęcony na sprzedaż auta, można wykorzystać w zdecydowanie lepszy sposób. 

Jeszcze gorszą sytuacją jest ta, w której stare auto trzymane jest bez zamiaru sprzedaży. Mowa tu o samochodach, które więcej czasu spędzają u mechaników niż na drogach. Koszty utrzymania takiego pojazdu są nieproporcjonalne do tego, jaką funkcję spełnia pojazd. Zastanów się czy Twój samochód wciąż jest wart utrzymywania i inwestowania kolejnych pieniędzy.

O czym należy pamiętać, oddając samochód do skupu?

Pamiętaj, że oddając auto do skupu, powinno ono mieć co najmniej 90% masy całkowitej pojazdu wpisanej w dowodzie rejestracyjnym. Gdy tak nie będzie, skup może oczekiwać dopłaty za brakujące kilogramy. Niektóre firmy posiadają własne cenniki dla brakujących części, ale nie jest to standardowym rozwiązaniem. Jeśli przypuszczasz, że Twoje auto nie będzie mieć 90% masy całkowitej, przedzwoń do skupu i zapytaj o ewentualne koszty.

Co można wymontować?

Stacje demontażu pojazdów wymontowują z auta wszystkie sprawne podzespoły, które nadają się do dalszej sprzedaży. Kwota, jaką otrzymamy podczas sprzedaży w dużej mierze zależy od stanu poszczególnych części. Gdy auto nie daje nadziei na odzyskanie wielu elementów, skupowane jest jako złom.

Wśród elementów, które można wymontować znajdują się:

  • akumulator,
  • reflektory,
  • radio i inne elementy z wnętrza pojazdu,                                                   
  • koła,
  • komputer pokładowy,
  • listwy.

Czego nie można wymontować?

Pamiętaj, że podczas oddawania auta na złomowanie samochód powinien on posiadać całą karoserię. Niezbędny jest również numer VIN, który musi zgadzać się z tym zawartym w dowodzie rejestracyjnym. Samochód musi również posiadać kompletny silnik, skrzynie biegów, układ hamulcowy oraz układ jezdny.

Gdzie zezłomować auto?

Wybierając złomowisko dla swojego auta, zwróć uwagę na to, czy działa on zgodnie z polskim prawem i jakie stawki oferuje. Przykładem złomowiska znanego z wysokich stawek oraz profesjonalizmu jest firma Adaxs działająca na terenie Dolnego Śląska. Pracownicy firmy przyjadą po Twoje auto zupełnie za darmo i dostarczą niezbędne dokumenty do wyrejestrowania samochodu. Cały proces jest szybki, a pieniądze wypłacane są od ręki.  

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.