Wiadomości z Gliwic

Domowy destylator – czy jest trudny w obsłudze?

  • Dodano: 2023-08-30 13:30

Sklepowe alkohole nie zawsze spełniają oczekiwania co do smaku i jakości, a kosztują sporo. Można je zastąpić alkoholem domowej produkcji – nie jest to przesadnie skomplikowane zajęcie, a na jednym sprzęcie da się wyprodukować różnego rodzaju trunki. Jak się za taką produkcję zabrać?

Jak działa destylator?

Domowy destylator może służyć albo do tzw. destylacji prostej, w której tylko raz dochodzi do odparowania i skroplenia alkoholu. Przygotowanie mocniejszego destylatu jest za to możliwe w procesie rektyfikacji, czyli wielokrotnego parowania i skraplania. W zależności więc od tego, co ma być produktem końcowym, używa się albo destylatora Pot-Still, albo kolumny rektyfikacyjnej. Obu tych urządzeń da się używać do produkcji różnych trunków, niemniej gdy celem są słabsze alkohole smakowe, właściwym rozwiązaniem będzie destylator Pot-Still, do kupienia na przykład na https://dobrydestylator.pl/, natomiast aby otrzymać czysty, bezsmakowy i bezwonny alkohol, trzeba użyć kolumny rektyfikacyjnej. Więcej o takim sprzęcie: https://dobrydestylator.pl/kolumna-klasyczna-fi-54.

Jak destylować na domowym sprzęcie?

Destylacji nie prowadzi się w jeden konkretny sposób. Z czasem każdy użytkownik nabiera doświadczenia i uczy się, w jakim momencie np. najlepiej dokonać cięcia frakcji, jak długo gotować nastaw czy jaką moc grzałek nastawić. Temperaturę w kotle sprawdza się na termometrze, a w kontroli destylacji pomaga tzw. rybka destylacyjna, czyli wykres, pokazujący zależność między temperaturą a zawartością czystego etanolu w pozyskiwanym destylacie.
Ważnym etapem destylacji na potstilu jest odbiór przedgonów, i właśnie po tym dokonuje się cięcia – odbierania frakcji właściwej nazywanej sercem. Po jego zebraniu do osobnego naczynia zbiera się pogony. To kiedy należy dokonywać cięć, zależy od rodzaju wsadu i tempa destylacji, jak i indywidualnych preferencji co do smaku produkowanego alkoholu. Przebieg całego procesu warto dokładnie opisać, co pomoże w prowadzeniu kolejnej destylacji.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.