Wiadomości z Gliwic

Gdzie pracują uczniowie szkół średnich?

  • Dodano: 2019-06-21 17:00

Nie tylko dorośli potrzebują pracy. Również uczniowie liceów czy technikum chcą trochę zarobić. Oczywiście muszą liczyć się z utrudnieniami, jak np. brak czasu, niepełnoletniość i niezgoda opiekuna. Pracę bez zgody rodzica mogą podjąć osoby, które ukończyły 16 lat. Najważniejsze jest, aby widzieć gdzie i od czego zacząć.

Ochotnicze Hufce Pracy

Na początek można tutaj skierować swoje kroki. Ochotnicze Hufce Pracy są w każdym większym mieście i mają coś do zaoferowania niepełnoletnim. Wśród ofert pracy są np. inwentaryzacje, degustacje, przeprowadzanie ankiet i promowanie usług i produktów jako hostessa. To może być dobry punkt wyjścia i możliwość poznania realiów w młodym wieku. Nie zapominając oczywiście o nabyciu pierwszego doświadczenia.

Internet

Obecnie młodzież ma trochę bardziej ułatwione zadanie niż starsze pokolenia, które musiały obejść się bez Internetu, będącego kopalnią wiedzy i propozycji zawodowych. Chociażby na stronie pracuj.pl można znaleźć coś dla siebie. Poszukiwani są telemarketerzy, pakowacze, wykładacze, pracownicy inwentaryzacji, roznosiciele ulotek. Nie są to za bardzo ambitne, ciekawe i dobrze płatne zajęcia, ale na początek nie ma co wybrzydzać. Nieco starsi i już pełnoletni niekiedy mają prawo jazdy, co daje im przewagę nad kolegami, bo mogą np. zatrudnić się jako dostawcy w restauracjach. Lepsze oferty będą dostępne i osiągalne, gdy kandydat będzie już starszy i będzie mógł się pochwalić jakimkolwiek wykształceniem wyższym czy specjalistycznym.

Znajomości

Młodzi ludzie mogą też popytać w swoim najbliższym otoczeniu, czy może ktoś nie słyszał o  jakimś zajęciu dla nich. Być może uda się coś wskórać dzięki poczcie pantoflowej. Z drugiej strony -  może trafi się ktoś, kto potrzebuje pomocy w wyprowadzaniu psa, robieniu zakupów, porządków. Można także zapytać znajomych albo rodziny, czy nie potrzebują opieki dla swoich dzieci.

Korepetycje

Jeśli uczeń jest dobry w jakimś konkretnym przedmiocie czy dziedzinie nauki, można pomyśleć o udzielaniu korepetycji kolegom. Ucząc innych przy okazji, sami pogłębimy swoją wiedzę i zarobimy. Trzeba pamiętać o tym, że musimy być na bieżąco, stale szlifować umiejętności, poznawać nowoczesne metody nauczania. Każdy dobry nauczyciel dysponuje przydatną wiedzą, ogromnymi pokładami cierpliwości.

Jak widać młode osoby, które nie mogą podjąć stałego zatrudnienia, są w stanie zarobić pieniądze na chociażby własne potrzebny. Wystarczą jedynie dobre chęci, zaangażowanie i poznanie rynku pracy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.