Wiadomości z Gliwic

Jak wygląda filtracja powietrza?

  • Dodano: 2022-02-02 08:00, aktualizacja: 2022-02-02 08:16

Coraz popularniejsze jest sprawdzanie poziomu zanieczyszczenia powietrza w okolicy, w której się mieszka, czy do której chce się wyjechać, a także kontrolowanie poziomu zanieczyszczenia powietrza w domu lub mieszkaniu. Dokonywanie takich pomiarów to jeden z kroków dbania o swoje zdrowie oraz samopoczucie. Warto korzystać z filtracji powietrza jako podstawowej metodzie oczyszczania powietrza. Zapewni ona oczyszczone powietrze, które może znacznie poprawić jakość życia, a także wpłynąć na poprawę zdrowia domowników i funkcjonowanie niektórych sprzętów.

Proces filtracji powietrza - jak to wygląda?

Proces filtracji powietrza składa się z trzech podstawowych filtrów. Wymienia się tutaj: filtr wstępny, filtr węglowy pochłaniający nieprzyjemne zapachy, a także filtr HEPA zatrzymujący drobiny o rozmiarze do 0,3 µm.

Sam proces filtracji powietrza przebiega w bardzo prosty sposób. Powietrze zostaje zassane przez otwór wlotowy urządzenia. W pierwszej fazie przechodzi przez filtr wstępny, później przez filtr pochłaniający zapachy, a na końcu przez filtr HEPA, który pochłania drobne pyły czy roztocza. Tak przefiltrowane powietrze zostaje wydmuchane przez otwór wylotowy do pomieszczenia. Zassane powietrze oczyszczone jest z drobinek, które zatrzymały się na filtrach powietrza i nie przeszły przez ich otwory.

Filtr powietrza HEPA - jak działa i dlaczego jest ważny

Filtr HEPA swoje zastosowanie znajduje zarówno jako domowy oczyszczacz powietrza, jak i znaleźć się może w szpitalu, w branży lotniczej czy AGD. Jego wielką skuteczność zawdzięcza się budowie. Wykonany jest z bardzo cienkiego materiału filtracyjnego, którym najczęściej są szklane włókna czy tworzywa sztuczne. Taki materiał składany jest w ciasną harmonijkę, dzięki czemu posiada bardzo dużą powierzchnię filtracji. Tak przygotowany filtr zostaje dzięki odpowiednim klejom przymocowany do specjalnej ramki. Do zwiększenia swojej skuteczności, ten filtr powietrza korzysta ze specjalnych mechanizmów:

  • dyfuzja molekularna - ma ona za zadanie wykonywać chaotyczne ruchy, dzięki którym cząsteczki wpadną na ściany filtra;
  • bezpośrednie zaczepienie - ścianki filtra mają specjalne właściwości, dzięki którym są w stanie zaczepić o siebie ocierające się cząsteczki zanieczyszczeń;
  • osadzanie bezwładnościowe - to mechanizm, który ma za zadanie oddziaływać na cząsteczki o dużych rozmiarach i masach, dzięki niemu nie utrzymują się one stabilnie w powietrzu, tylko wpadają na ścianki filtra.

Stosowanie filtrów powietrza HEPA pozwala na usunięcie z powietrza różnych pyłów zawieszonych, drobinek alergizujących i drobiny chorobotwórcze.

Filtry powietrza

Sklep ITCeco posiada długoletnie doświadczenie w dystrybucji filtrów powietrza, szczególnie do użytku domowego. Oferowane tam produkty są wysokiej jakości i pomogą w polepszeniu jakości powietrza. Specjaliści doradzą w wyborze odpowiedniego urządzenia w zależności od potrzeb oraz metrażu, na jakim ma ono działać. Więcej informacji na stronie dotyczącej filtrów powietrza.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.