Wiadomości z Gliwic

Jaki prostownik do akumulatora, przedłuży jego żywotność?

  • Dodano: 2018-04-20 06:45, aktualizacja: 2018-04-20 06:54

Czy miałeś kiedyś problem z odpaleniem samochodu po zostawieniu go na światłach na noc? A może zapomniałeś wyłączyć radio? Te problemy są szczególnie widoczne w zimie, gdy zaczynają się mrozy. Jeżeli chcesz zapobiec tego typu sytuacjom, a jednocześnie przedłużyć żywotność akumulatora, to już dziś pomyśl o tym, jakiego rodzaju prostownik wybrać do Twojego samochodu.

To dosyć skomplikowana sprawa

Wybranie odpowiedniego urządzenia nie zawsze jest łatwe. Na rynku jest dostępnych bardzo wiele prostowników różnego typu. Co należy uwzględnić przy decyzji o zakupie? Który prostownik będzie najlepszy do Twojego samochodu? Głównie należy uwzględnić jego parametry. Powinny być takie same jak w akumulatorze. Jest jeszcze kilka innych istotnych cech, są to renoma producenta, czas gwarancji, jakość urządzenia. Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli jak się dzieli prostowniki?

Prostowniki standardowe - najprostszy model

Jest to najprostsze i jednocześnie najmniej kosztowne urządzenie do ładowania akumulatora. Działają w oparciu o transformator i nie mają dodatkowej elektroniki. Ich dużą zaletą jest również niska cena.

Prostowniki mikroprocesorowe - trochę bardziej zaawansowane

Ładowanie z użyciem tego typu prostowników jest bezpieczne dla akumulatora, bo jest ono kontrolowane przez mikroprocesor. Akumulator można naładować bez odłączania od instalacji auta. W dodatku ładowanie kończy się automatycznie, gdy bateria się całkowicie naładuje.

Prostowniki trakcyjne - do napędu elektrycznego

Prostowniki trakcyjne są przeznaczone do ładowania samochodów o napędzie elektrycznym oraz dużych akumulatorów do różnych urządzeń, na przykład wózków widłowych. Prostownik sterowany jest przez mikroprocesorowy układ, który gwarantuje jak najmniejszy pobór energii, a jednocześnie dba o niskie koszty eksploatacyjne.

Co należy wziąć pod uwagę, przy wyborze prostownika?

Pierwszym kryterium jest prąd ładowania. Podaje się go w amperach. Szczytowy prąd ładowania najczęściej jest minimalnie wyższy od prądu skutecznego. Gdy wybierasz prostownik, to zwróć uwagę na skuteczny prąd ładowania (najlepiej jeżeli będzie to jedna dziesiąta pojemności akumulatora). Druga kwestia to napięcie wyjściowe. Powinno być równe napięciu w akumulatorze. Podawane jest w woltach. Trzeci parametr to napięcie zasilające. Najlepiej, gdy wynosi ono 230 V. Należy dobrać prostownik do rodzaju akumulatora, który masz pod maską. Musisz pamiętać również o tym, że niektóre modele są obsługiwane tylko przez akumulatory żelowe, a reszta przez kwasowo-ołowiowe. Można również kupić prostownik uniwersalny, który będzie pasował do obu typów akumulatorów. Weź również pod uwagę czas ładowania. Jeżeli chcesz mieć urządzenie, które będzie miało mały rozmiar i wagę, to kup prostownik standardowy albo mikroprocesorowy. Prostowniki trakcyjne są natomiast cięższe. Możesz wybrać również prostownik z rozruchem, który przyspieszy odpalenie przez Ciebie samochodu. Prostowniki z rozruchem i bez na Specnarzedzia.pl Znajdziesz tam naprawdę bardzo duży wybór prostowników w atrakcyjnych cenach i z szybką dostawą.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.