Wiadomości z Gliwic

Kiedy trzeba nosić okulary przeciwsłoneczne?

  • Dodano: 2022-06-28 12:30

Do noszenia okularów przeciwsłonecznych nie trzeba nikogo przekonywać latem. Ale co z pozostałymi porami roku? Dlaczego właściwie okulary przeciwsłoneczne są czymś więcej, niż eleganckim rekwizytem, który pasuje do każdej stylizacji i sprawia, że człowiek wygląda bardziej cool? Wciąż zbyt mało osób nosi okulary przeciwsłoneczne przez cały rok i nie traktuje ich jako najlepszej profilaktyki ochrony oczu przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Kiedy trzeba nosić okulary przeciwsłoneczne? Jakie wybrać?

Dlaczego słońce nam szkodzi?

Wiele osób uważa, że promienie słoneczne w naszej szerokości geograficznej są zbyt słabe, by miały szkodliwy wpływ na ludzki organizm, a wręcz przeciwnie – w końcu dzięki nim produkujemy witaminę D, która jest kluczowa dla dobrego zdrowia. Niestety, mylą się – kiepska pogoda, zachmurzenie czy śnieg nie są w żadnym wypadku przeszkodą dla promieniowania, nawet w Polsce. Dlaczego? Pomimo tego, że promieniowanie ultrafioletowe (UV) stanowi zaledwie 1% promieniowania słonecznego, to nawet ten niewielki odsetek niesie ryzyko dla osób nadmiernie i regularnie wystawiających się na słońce. Wyróżniamy trzy rodzaje promieniowania: UVA, UVB i UVC. Jeśli chodzi o to ostatnie, to nasza atmosfera całkiem dobrze sobie z nim radzi i je niweluje, zanim do nas dotrze. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o promieniowanie UVA, które potrafi wnikać nawet w głębsze warstwy skóry i uszkadzać włókna kolagenu (co prowadzi do szybszego starzenia się) i UVB, które powoduje zaczerwienienia i oparzenia słoneczne, a także przy dłuższej i powtarzającej się ekspozycji, zwłaszcza na pieprzyki i znamiona – ma działanie rakotwórcze. Szkodliwe działanie promieni UVA i UVB nie omija narządu wzroku. Promienie przenikają przez wszystkie warstwy oka, co w dłuższej perspektywie czasu może powodować poważne schorzenia, zwyrodnienia i choroby oczu (najgroźniejszym wariantem jest rak oka). W krótszej perspektywie – powoduje podrażnienie, zaczerwienienie, ból oka, a nawet reakcję alergiczną. Dlatego też potrzebujemy odpowiedniej profilaktyki przeciwsłonecznej, czyli codziennego używania kremów z wysokim filtrem UV na odkryte części ciała oraz noszenia dobrych okularów przeciwsłonecznych z certyfikowanymi filtrami. W związku z tym, zamiast sprawdzać temperaturę powietrza, lepiej zerknąć na współczynnik UV, który nawet zimą może być oznaczony jako wysoki. To sygnał, by mieć okulary przeciwsłoneczne pod ręką.

Kiedy nosić okulary przeciwsłoneczne? Jakie wybrać?

Dobre okulary przeciwsłoneczne zawsze warto mieć wrzucone w pokrowcu do plecaka czy torebki. Niezależnie od pory roku. Wiosną i latem trzeba je nosić na co dzień, od rana do zachodu słońca, gdy jesteśmy na zewnątrz. Najbardziej szkodliwe promieniowanie zwykle występuje w tzw. godzinach szczytu, czyli między 10:00 a 15:00. Wówczas powinniśmy być na zewnątrz (w naszej szerokości geograficznej) nie dłużej niż 20 minut, a osoby z bardzo jasną karnacją nawet krócej! Jesienią i zimą okulary przeciwsłoneczne można nosić np. w drodze do pracy, podczas spacerów z dziećmi lub pupilem (w ciągu dnia) i podczas uprawiania sportu na zewnątrz. Tutaj pojawia się ważna kwestia, czyli noszenia sportowych okularów przeciwsłonecznych.

Są one potrzebne do większości aktywności uprawianych na zewnątrz: kolarstwa, wspinaczki górskiej, narciarstwa czy biegania. Warto wiedzieć, że nosić je powinni wszystkie osoby, które uprawiają takie sporty – nie tylko zawodowcy, ale i amatorzy. Sportowe okulary przeciwsłoneczne różnią się od tych zwykłych przede wszystkim kształtem – są bardziej opływowe, szersze, lepiej trzymają się uszu i mocniej przylegają do twarzy (aby zminimalizować ryzyko zsunięcia się czy ślizgania po nosie, gdy pojawia się pot). Zarówno okulary sportowe, jak i zwykłe przeciwsłoneczne, należy kupować w sprawdzonych źródłach – nie na okolicznych bazarkach czy osiedlowym sklepie. Dobra para powinna mieć certyfikaty filtra UV, a sportowe okulary przeciwsłoneczne dodatkowo mogą mieć inne funkcje (zawierać powłoki uszlachetniające, jak np. polaryzacyjna czy hydrofobowa). Warto zapoznać się z ofertą jednego z najlepszych specjalistycznych polskich sklepów specjalistycznych, wOkularach i skorzystać z atrakcyjnych promocji oraz Wirtualnej Przymierzalni.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.