Na konsolidację długów decyduje się coraz więcej Polaków, którzy zaciągnęli kilka pożyczek lub kredytów. W wielu przypadkach jest jedyną deską ratunku dla osób mających trudności ze spłatą dotychczasowych zobowiązań. Może pomóc nie tylko w efektywniejszym zarządzaniu długiem, ale także zapobiec wpadnięciu w tzw. spiralę zadłużenia, która zwykle prowadzi do bardzo poważnych problemów finansowych. Wyjaśniamy, na czym polega konsolidacja długów oraz kiedy warto się na nią zdecydować.
Czym jest konsolidacja długów?
Konsolidacja długów polega na połączeniu wcześniej zaciągniętych zobowiązań finansowych (przynajmniej dwóch) w jedno, poprzez zaciągnięcie nowego kredytu, przeznaczonego na ich spłatę. Znacznie ułatwia to utrzymanie kontroli nad zadłużeniem oraz dokonywanie terminowych spłat. Największą zaletą takiego rozwiązania jest jednak możliwość ustalenia nowych, korzystniejszych dla dłużnika warunków spłaty, w tym obniżenia wysokości miesięcznych rat i wydłużenia okresu, w którym pożyczkobiorca musi uregulować należność. Skonsolidować można np. kredyty gotówkowe, hipoteczne, ratalne, samochodowe, zadłużenie na karcie kredytowej czy też pożyczki. Co ważne, konsolidowane zobowiązania nie muszą być tego samego rodzaju ani być udzielone przez ten sam podmiot.
Możliwość konsolidacji długów oferują zarówno banki, jak i pozabankowe firmy pożyczkowe. W przypadku banków, dokonuje się jej poprzez zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego (gotówkowego lub hipotecznego), którego przyznanie poprzedzone jest dokładną weryfikacją kredytobiorcy, w tym jego zdolności kredytowej oraz historii kredytowej. Oznacza to, że jeżeli osoba wnioskująca o przyznanie finansowania posiada niski BIK lub zalega z płatnościami, instytucja bankowa najprawdopodobniej odrzuci wniosek. Wówczas warto skorzystać z usług firm pozabankowych, zwykle stawiających niższe wymagania wobec pożyczkobiorcy (https://ftfund.pl/).
W jakich przypadkach konsolidacja długów jest dobrym rozwiązaniem?
Konsolidacja długów to rozwiązanie powstałe z myślą przede wszystkim o osobach, które mają trudności w zarządzaniu swoim zadłużeniem oraz tych, których budżet wskutek spłacania kilku różnych rat jest zbyt obciążony, ale nie tylko. Banki oferują taką możliwość wyłącznie kredytobiorcom posiadającym zdolność kredytową i pozytywną historię kredytową, a ponadto rzadko kiedy zgadzają się na konsolidację chwilówek. Alternatywą dostępną dla znacznie większego grona osób jest zaciągnięcie pożyczki w firmie pozabankowej. Duża część z nich, w tym FT Fund, nie sprawdza BIK, BIG ani KRD, a ilość potrzebnych do przyznania finansowania formalności ogranicza do minimum. Dzięki temu masz możliwość wyjścia z długów także wtedy, gdy wpadłeś już w spiralę zadłużenia! Co więcej, otrzymane środki możesz przeznaczyć nie tylko na konsolidację długów, ale także na dowolny cel. Firma pożyczkowa pieniądze przelewa bezpośrednio na Twoje konto, dlatego też to od Ciebie zależy, na co je wydasz!