Wiadomości z Gliwic

Lampy do sypialni - jak wybrać idealne oświetlenie?

  • Dodano: 2020-01-23 16:45

Wybór właściwego światła jest jedną z najtrudniejszych decyzji przy urządzaniu wnętrza. Profesjonalnym projektowaniem oświetlenia zajmują się wyspecjalizowani w tym architekci wnętrz, jednak trzymając się kilku podstawowych zasad można samodzielnie skomponować oświetlenie budujące odpowiednią atmosferę. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Najważniejsze parametry światła: natężenie i temperatura

Wygląd samej lampy jest ważny, podobnie jak umeblowanie. Jest jednak jeszcze jedna rzecz – mniej namacalna, ale nieraz mająca fundamentalny wpływ na atmosferę panującą we wnętrzu: chodzi o charakter światła. Częściowo zależy on od cech lampy, takich jak użyty w niej klosz, abażur czy ilość żarówek. Jednak aby w pełni panować nad atmosferą we wnętrzu, warto wiedzieć, jakie żarówki najlepiej zastosować.

Natężenie światła mierzy się w lumenach, ale wiele osób posługuje się też bardziej intuicyjną skalą w watach – przy żarówkach LED często podaje się odpowiednik mocy tradycyjnej żarówki. Drugim często podawanym parametrem jest temperatura barwowa światła – podaje się ją w kelwinach. Wbrew intuicji, im zimniejsza temperatura światła, tym cieplejsze kolory – jeżeli zależy nam więc na bardziej żółtym świetle, szukajmy żarówek o temperaturze światła nieprzekraczającej 3500 kelwinów. Neutralne, białe światło dają żarówki o temperaturze ok. 4000 K – powyżej tej wartości światło sprawia raczej sztuczne wrażenie i jest wykorzystywane głównie w zakładach pracy.

Lampy do sypialni i innych przestrzeni wypoczynkowych powinny więc być wyposażone w żarówki dające raczej żółtawe światło, najlepiej też, by było ono niezbyt intensywne i na tyle rozproszone, by cienie w pomieszczeniu były dość miękkie.

Stylowe lampy do sypialni

Żarówki mają fundamentalny wpływ na charakter światła w pomieszczeniu, jednak można go dodatkowo kształtować lampami. Odpowiednia oprawa, abażur lub klosz potrafią – w zależności od potrzeb – zmiękczyć światło, nieco ocieplić kolorystykę lub skierować je we właściwą stronę. Przy wyborze lamp do sypialni ważne jest więc, na ile ogranicza światło i jak je modeluje. Przede wszystkim jednak zwracamy uwagę na wygląd samych opraw, kloszy czy abażurów. Na szczęście lampy do sypialni są projektowane w każdym możliwym stylu – można więc znaleźć zarówno zabawne lampki do pokoju dziecinnego, jak zaprojektowane z myślą o designersko urządzonych wnętrzach.

Aranżując oświetlenie warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Powinno być ono albo w miarę równomiernie rozprowadzone po pokoju, albo punktowo skierowane w potrzebne miejsce – na przykład gdy mowa o lampce nocnej. Jeżeli potrzebne jest rozjaśnienie całego pokoju, to można wziąć pod uwagę albo mocną lampę sufitową, albo słabszą jako światło główne i dodatkowe oświetlenie boczne. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego kąta świecenia – moc żarówek zawsze można dobrać metodą prób i błędów.

Gdzie można kupić lampy do sypialni?

Lampy do sypialni można kupić w wielu sklepach meblarskich lub marketach budowlanych. Najlepiej jest jednak sprawdzić w specjalistycznych sklepach z oświetleniem – pracują tam osoby zajmujące się wyłącznie światłem i z pewnością pomogą dobrać takie lampy do sypialni, które spełnią nasze oczekiwania. Można też poszukać w internecie, np. na stronie https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/27-lampy-do-sypialni. Warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z dostępną ofertą – wybór oświetlenia jest tak szeroki, że znalezienie lamp pasujących do naszej aranżacji nie będzie stanowić problemu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.