Wiadomości z Gliwic

Liczba rdzeni procesora w smartfonie - czy warto ją znać przed zakupem telefonu?

  • Dodano: 2023-10-31 12:30

Kupując nowy smartfon, należy zwrócić uwagę na wiele elementów opisanych w specyfikacji. Bardzo ważny jest oczywiście ekran, jakość zdjęć oraz filmów, jakość obudowy czy głośników. Nie należy jednak zapominać o procesorze. To układ decydujący o tym, jak płynnie działa taki model. Dlatego gdy wybierasz telefon, zwracaj uwagę na możliwości procesora – w tym również liczbę rdzeni. Na co mają wpływ? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Za co odpowiada procesor w telefonie?

Procesor to jeden z najważniejszych elementów smartfona. Podobnie jak w tablecie czy laptopie odpowiada za przetwarzanie informacji i wykonywanie wszystkich potrzebnych obliczeń. Dlatego jest też nazywany jednostką obliczeniową. Mocny procesor gwarantuje płynne działanie telefonu. W przypadku procesora o słabszych możliwościach, możesz spodziewać się powolnego działania, zawieszających się aplikacji i występujących błędów. Im więcej skomplikowanych obliczeń trzeba wykonać jednocześnie, tym trudniejsze zadanie dla procesora. Dlatego prawdziwym testem dla smartfona nie będzie przeglądanie internetu czy nagrywanie filmiku, a korzystanie z kilku aplikacji jednocześnie albo granie w mobilne gry z zaawansowaną grafiką.

Miejscem, gdzie odbywają się rożne procesy i operacje, są rdzenie. Obecnie nie produkuje się już jednordzeniowych procesorów. Najczęściej w procesorach przeznaczonych do smartfonów rdzeni będzie 6 albo 8. Wielordzeniowy procesor sprawniej przydziela dostępną moc obliczeniową do realizacji konkretnych zadań. Dzięki temu można liczyć na to, że działające wielowątkowo aplikacje nie będą się zacinać.

Czy liczba rdzeni procesora jest najważniejsza?

Liczba rdzeni procesora w smartfonie to pewna podpowiedź na temat możliwości danego układu. Nie jest to jednak jedyna informacja, którą producent umieszcza w specyfikacji. Oprócz liczby rdzeni procesory w smartfonach mają jeszcze kilka innych istotnych cech. Chcąc ocenić, który procesor jest lepszy, należy patrzyć na wymienione czynniki.

Przede wszystkim zwróć uwagę na częstotliwość taktowaniawartość podawaną w gigahercach (GHz). Mówi ona o liczbie operacji, które można wykonać w ciągu jednej sekundy. 1 GHz oznacza przetwarzanie jednego miliarda instrukcji na sekundę. Czy to dużo? W dzisiejszych czasach absolutnie nie. Dobre procesory mają rdzenie z częstotliwością taktowania powyżej 2 GHz.

Chcąc porównać realne możliwości procesorów, należy zatem spojrzeć nie tylko na liczbę rdzeni, ale również częstotliwość taktowania każdego z nich. Te dane nazywa się architekturą procesora, ponieważ wiele mówią o jego budowie i możliwościach.

Liczba rdzeni procesora – przykłady

Smartfon vivo V23 jest wyposażony w procesor w 8-rdzeniowy procesor MediaTek Dimensity 920. Ponad dwukrotnie tańszy smartfon vivo Y33s także korzysta z procesora 8-rdzeniowego o nazwie MediaTek Helio G80. Czy oba urządzenia będą działać tak samo płynnie mimo dużej różnicy w cenie? Raczej nie.

Żeby wyjaśnić, dlaczego tak jest, należy przejrzeć się bliżej właśnie architekturze procesora. Użyty w droższym telefonie MediaTek Dimensity 920 ma dwa rdzenie o taktowaniu 2,5 GHz i sześc rdzeni o taktowaniu 2 GHz. Tymczasem MediaTek Helio G80 z tańszego telefonu składa się z dwóch rdzeni 2 GHz oraz sześciu rdzeni 1,8 GHz. Rzut oka na częstotliwość taktowania wystarcza, żeby przekonać się, który procesor ma większą moc.

Tyle przykładów wystarczy, żeby dobrze zobrazować opisywany temat. Jeśli chcesz poznać możliwości, które mają inne modele, możesz zobaczyć szybkie smartfony Vivo w sklepie MediaMarkt.

Co jeszcze decyduje o możliwościach procesora w smartfonie?

Oprócz częstotliwości taktowania procesora można też zobaczyć jaką ocenę punktową otrzymał w testach sprawdzających wydajność (na przykład Antutu). Inna wskazówką na temat możliwości procesora może być proces technologiczny w jakim został wykonany. Ten parametr określa się w nanometrach (nm). Im niższa jest wskazana wartość, tym lepiej dla procesora. Jak widzisz, sama liczba rdzeni to trochę za mało, żeby ocenić, czy procesor rzeczywiście jest dobry!

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.