Wiadomości z Gliwic

Metody wyceny mieszkań - którą wybrać?

  • Dodano: 2020-05-29 13:15, aktualizacja: 2020-06-02 13:51

Kiedy myślimy o kupnie, bądź sprzedaży lokalu zastanawiamy się jak wycenić mieszkanie, aby było to jak najbardziej zgodne z jego rzeczywistą wartością. W końcu w innym wypadku przekłada się to na zyski lub co gorsza straty. Znajomość wartości na rynku jest również kluczowa przy negocjacjach. Jeśli zależy nam na mocnej pozycji warto się dobrze przygotować. Możemy skorzystać z różnych metod wycen mieszkania, każda z nich ma swoje plusy i minusy. Wybór konkretnej propozycji zależy od naszych konkretnych potrzeb.

Kiedy warto zdecydować się na wycenę?

Mówiąc prostymi słowami, wycena przydaje się w sytuacjach, w których mieszkanie ma zmienić właściciela. Zazwyczaj dzieje się tak podczas kupna, sprzedazy lub w wyniku działań prawnych. Wtedy zastanawiamy się jak wycenić mieszkanie, lecz zazwyczaj robienie to na własną rękę, gdy nie mamy o tym pojęcia jest dosyć kłopotliwe. Podczas sprzedaży musimy zaproponować cenę ofertową, zazwyczaj o 10% wyższą niż faktyczna kwota, którą chcemy i możemy zyskać. Musimy być przygotowani na negocjacje. Jeśli z kolei potrzebna nam jest wycena lokalu na potrzeby prawne to musimy się zwrócić już o fachową pomoc rzeczoznawcy majątkowego. Taka sytuacja ma miejsce np. gdy dostajemy spadek lub darowiznę.

Od czego zależy wycena?

Gdy kupujemy daną nieruchomość od dewelopera jesteśmy świadomi ile jest w konkretnej chwili warta. Jednak po latach użytkowania na pewno nieco traci na cenie. Jak więc w takiej sytuacji wycenić mieszkanie? Jest szereg kwestii, które musimy wziąć pod uwagę. Są to między innymi metraż, rozkład pomieszczeń, ich standard wykończenia, stan techniczny i piętro. Kluczowy jest również rok budowy budynku, lokalizacja, wysokość czynszu i stan prawny nieruchomości. Jednak zazwyczaj trudno samodzielnie przewidzieć w jakim stopniu dany parametr wpłynie na ostateczną cenę nieruchomości. Możemy przejrzeć dostępne ogłoszenia w internecie mieszkań o podobnych kryteriach i dopasować naszą cenę do konkurencji.

Wycena na własną rękę czy pod okiem profesjonalisty?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy wycenić mieszkanie nie jest łatwo, jest kilka metod i każda z nich ma swoje plusy i minusy. Można rozpocząć od własnego zorientowania się na rynku, czyli zazwyczaj przejrzenia ofert i cen mieszkań w okolicy i porównanie ich do naszego lokalu. Musimy jednak pamiętać, że są to ceny zazwyczaj wyższe niż te, które realnie możemy osiągnąć. Jeśli jednak zależy nam na dokładnej analizie naszych możliwości albo trudno nam się w tym odnaleźć ze względu na oryginalność naszego lokalu warto skorzystać z porad pośrednika. Ma on szerokie doświadczenie, dlatego wie na co zwracać szczególną uwagę, z uwzględnieniem wszystkich dokumentów. Trzecią opcją jest skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy majątkowego, kluczowego przy sprawach dotyczących zmiany stanu prawnego nieruchomości.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.