Wiadomości z Gliwic

Płyny do higieny intymnej – nie tylko dla kobiet!

  • Dodano: 2022-06-21 14:00

Codzienna higiena miejsc intymnych jest niezwykle ważna dla dobrego samopoczucia i komfortu. W przypadku niewłaściwej pielęgnacji okolic intymnych możemy spotkać się bowiem z namnażaniem szkodliwych bakterii, grzybów i patogenów oraz pojawieniem się nieprzyjemnych objawów, takich jak podrażnienia czy infekcje. Najlepszymi kosmetykami przeznaczonymi do mycia okolic intymnych są płyny do higieny intymnej

Jakim działaniem odznaczają się płyny do higieny intymnej ?

Okolice intymne stanowią bardzo dobre środowisko do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych, którym sprzyjają głównie ciepło i wilgoć. Płyny do higieny intymnej mają właściwości antybakteryjnie, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Wpływają one na łagodzenie podrażnienia i świądu oraz likwidują nieprzyjemny zapach. Pomagają one również w zachowaniu równowagi mikroflory pochwy, przywracając kwasowość miejsc intymnych i zapobiegając wysuszaniu pochwy. Zapewniają również odpowiednią wilgoć i natłuszczenie skóry oraz śluzówki.

Jaki skład powinien mieć płyn do higieny intymnej?

Dobrej jakości płyny do higieny intymnej powinny mieć skład neutralny dla skóry oraz nie zawierać składników powodujących alergie, czy podrażnienia ani nie wysuszać skóry Płyny lub żele do higieny intymnej, mające na celu łagodne oczyszczanie bez naruszania flory fizjologicznej ani zaburzania pH pochwy. Nie powinny zawierać:

  • środków powierzchniowo czynnych,

  • parabenów,

  • sztucznych barwników,

  • konserwantów,

  • substancji zapachowych,

  • alkoholu etylowego.

Natomiast w takich środkach powinny być obecne saponiny i betainy. Składnikiem płynu do higieny intymnej powinny być także probiotyki, i dobrze aby zawierał on również metabolity bakterii Lactobacillus, o działaniu bakteriobójczym i antygrzybicznym oraz ułatwiającym rozwój bakterii kwasu mlekowego.

Płyny do higieny intymnej mogą też mieć w swoim składzie inulinę wspomagającą rozwój bakterii dbających o zdrowie pochwy oraz substancje kojące, takie jak D-panthenol lub alantoina oraz wyciągi roślinne – np. z rumianku, nagietka czy aloesu.

Rodzaje płynów do higieny intymnej

W aptekach i drogeriach można kupić nie tylko „uniwersalne” płyny do higieny intymnej, ale i te o specjalistycznym przeznaczeniu.

Płyny intymne kojące lub łagodzące są przeznaczone dla kobiet z wyjątkowo delikatną, podatną na podrażnienia skórą. Sprawdzają się też podczas infekcji, ponieważ łagodzą zaczerwienienie, pieczenie lub świąd. Z kolei płyny intymne dla kobiet dojrzałych często posiadają również właściwości nawilżające, ponieważ w późniejszym wieku problemem staje się często suchość pochwy.

Natomiast płyny intymne dla ciężarnych zawierają składniki wspomagające zachowanie prawidłowego pH oraz łagodzenie uczucia obrzmienia, a płyny intymne dla dziewczynek pomagają wyrobić prawidłowe nawyki higieniczne, zawierając również składniki wspomagające regenerację i łagodzenie podrażnień.

Na rynku pojawiły się również kosmetyki do okolic intymnych dla mężczyzn oraz dla dzieci, a nawet dla niemowląt.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.