Wiadomości z Gliwic

Podatki i opłaty za śmieci. Co już jest, a czego możemy się spodziewać w przyszłości?

  • Dodano: 2020-08-05 14:30

W ciągu zaledwie kilku lat opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wzrosły w niektórych gminach o kilkaset procent. Podwyżki na poziomie 100 proc. rok do roku to coraz częściej norma. A przecież to nie wszystkie opłaty, z jakimi trzeba się liczyć.

Sposób naliczania opłat za gospodarowanie odpadami

W 2020 roku niektórzy Warszawiacy za odbiór śmieci płacą już nawet 60 zł miesięcznie. We Wrocławiu stawka jest trzykrotnie niższa. Ostatnia podwyżka w wielu gminach miała miejsce w marcu. Przy okazji mówiło się o zmianie metody naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi: zamiast za każdego mieszkańca, to za średnie zużycie wody. W Warszawie jeszcze nie zapadła decyzja w tej sprawie. Tak nalicza się opłaty w Tarnowie, a w Sosnowcu trwa dyskusja nad wprowadzeniem tego typu rozwiązania od 2021 roku. Powodem jest różnica pomiędzy liczbą meldunków w mieście a ilością deklaracji dotyczących odbioru śmieci złożonych przez mieszkańców. W większych miastach mieszkania wynajmują często osoby spoza miasta czy kraju, które nie są wliczane do systemu, a produkują śmieci. Jeśli władze kolejnych miast zdecydują się na nowy sposób naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w kolejnych latach trzeba liczyć się z podwyżkami. W Tarnowie od momentu wejścia w życie nowego systemu odbiór śmieci kosztuje średnio o 4 zł więcej miesięcznie.

Jak dokonać rozliczenia on-line za śmieci?

Od niedawna w niektórych miastach można dokonać w przypadku opłat za śmieci rozliczenia on-line. Kalkulator opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, który pozwala też bezpiecznie przesłać deklarację, udostępnia choćby samorząd Warszawy.

Przez internet można złożyć tzw. deklarację śmieciową. Każdy mieszkaniec jest zobowiązany do zadeklarowania wysokości podatku od śmieci, jaki zamierza opłacać w danym roku. Może to zrobić np. poprzez tą stronę:

https://przyjazne-deklaracje.pl/oplata-za-gospodarowanie-odpadami-komunalnymi/

Deklaracje należy złożyć w ciągu dwóch tygodni od momentu, gdy do mieszkania wprowadziła się nowa osoba.

Jakie jeszcze opłaty za zagospodarowanie odpadami komunalnymi nas czekają?

Z roku na rok w większości miast rosną też opłaty za odprowadzanie ścieków. W Sopocie podwyżka wyniosła z 5,57 zł netto w zeszłym roku na 5,79 netto w 2020 r. W przyszłym roku stawka ma wzrosnąć już do 5,92 zł. W Gdańsku cena rośnie ostatnio o 20 groszy rocznie, a w Legnicy w latach 2019-2021 podwyżki wyniosą łącznie 1,62 zł. To samo dotyczy cen wody w całym kraju.

Jeśli chodzi o plusy rozliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ścieki czy wodę w ostatnich latach, to coraz częściej można dokonać rozliczenia on-line – czy to poprzez stronę dostawcy, czy przelewem bezpośrednio na konto. To pozwala uniknąć przynajmniej opłat za pośrednictwo ponoszonych wcześniej przez tych, którzy płacili w agencji pocztowej. Na razie ten pocieszający fakt musi wystarczyć tym, którzy obserwują rosnące ceny opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w ostatnich latach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.