Wiadomości z Gliwic

Projektowanie elewacji szklanych wentylowanych. Najważniejsze aspekty

  • Dodano: 2023-05-16 12:45

Obok betonu i stali, szkło zalicza się do ścisłej czołówki najczęściej stosowanych przez współczesnych architektów materiałów. Z jego wykorzystaniem można wykonać całe fasady, które nie tylko nadają budynkowi lekkości i nowoczesnego charakteru, ale też chroni elewację przed niekorzystnymi czynnikami. By jednak taka fasada była w pełni funkcjonalna i atrakcyjna pod względem wizualnym, powinna być zaprojektowana według określonych zasad. Najważniejsze zagadnienia związane z projektowaniem fasad szklanych poruszamy w nowym artykule.

Fasady szklane – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Chociaż wielu z nas fasady szklane kojarzy przede wszystkim z nowo powstającymi budynkami, to ich zastosowania nie ograniczają się wyłącznie do tego. Rozwiązania tego typu równie dobrze sprawdzają się także w przypadku obiektów zabytkowych. Wykorzystanie fasad szklanych w ich renowacji pozwala nadać jej nowy charakter, ale też chroni ściany przed promieniowaniem słonecznym, opadami i zabrudzeniami. Fasady szklane najczęściej stosuje się w obiektach takich jak placówki służby zdrowia, urzędy czy obiekty komercyjne, ale można zastosować je również w budownictwie indywidualnym.

Projektowanie fasad szklanych – najważniejsze aspekty

Bezpieczeństwo i komfort użytkowania obiektu z fasadą szklaną, a także jego estetyka to przede wszystkim wynik odpowiedniego zaprojektowania fasady. By sporządzaniu projektu, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim następujące czynniki:

  • izolacja termiczna: system fasad powinien zapewniać skuteczną ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem z jednej strony, a z drugiej - przed utratą energii z wnętrza budynku;

  • optymalne wykorzystanie światła słonecznego i energii z promieni w celu lepszego zblinasowania energetycznego budynku;

  • bezpieczeństwo: projektowanie fasad szklanych powinno uwzględniać takie aspekty jak zabezpieczenie przed stłuczeniem szkła lub jego odpadaniem od elewacji. Należy więc wybierać, w których panele wykonane są w wytrzymałego szkła i montowane za pomocą niezawodnych mocowań;

  • estetyka i funkcjonalność: fasady szklane są również ważnym elementem wizualnym budynków. Projektanci powinni uwzględnić estetykę fasady, dostosowując ją do otoczenia i charakteru budynku.

Fasady szklane wentylowane – gdzie zamówić?

Spełnienie powyższych wymagań wymaga nie tylko odpowiedniego projektowania, ale też zastosowania sprawdzonego systemu fasad szklanych wentylowanych. Ze specyfiką takiego systemu można zapoznać się na https://stefania.pl/fasady-elewacje-szklane-wentylowane/. Wybierając go, inwestor i projektant mogą być pewni, że możliwa będzie realizacja każdego projektu i dostosowanie go do aktualnych potrzeb.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.