Wiadomości z Gliwic

Rozliczenie PIT

  • Dodano: 2021-04-07 13:30

Właśnie trwa tzw. okres rozliczeniowy. Mamy czas do 30 kwietnia, aby złożyć zeznanie podatkowe. Jak co roku pojawiły się zmiany, z którymi warto się zapoznać. Można np. skorzystać z ulgi covidowej. Przypominamy także o łatwiejszej formie rozliczenia online oraz o uldze dla młodych.

Kończy się czas

Najważniejsza data to 30 kwietnia, właśnie do tego dnia należy złożyć zeznanie podatkowe (dotyczy to m.in. osób składających PIT 36 i PIT 37). Rozliczenie można przynieść osobiście, wysłać pocztą, albo drogą elektroniczną. Nierozliczenie się w terminie może spowodować nałożenie kary. Dodatkowo warto wypełnić PIT prędzej, jeżeli czekamy na zwrot podatku. Po prostu pieniądze szybciej do nas trafią.

Warto wiedzieć

Przypominamy, że w październiku 2019 r. weszła w życie nowa stawka podatkowa wynosząca 17%. Ta zmiana obowiązywała już przez cały 2020 r. 17% podatku zapłacą podatnicy do kwoty 85 528 zł.

Zeznania PIT nie składają natomiast ludzie młodzi. Do 26 roku życia i do kwoty 85 528 zł nie płaci się podatku dochodowego z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia i innych źródeł dochodu. Takie rozwiązanie ma ułatwić start wszystkim wkraczającym na rynkę pracy.

Nowością jest możliwość odliczenia darowizny na walkę z pandemią. Podatnicy mogą odliczyć zarówno przekazane pieniądze, jak i wartość ofiarowanych rzeczy. Odliczyć można nawet podwójną wartość darowizny.

Zmienione zostały także koszty uzyskania dochodów. Osoby, które pracują w miejscu zamieszkania, mogą wykazać maksymalnie 3 000 zł kosztów z jednego stosunku pracy i 4 500 zł w przypadku kilku umów. Wartości te wzrastają w przypadku pracy w innej miejscowości.

Popularne ulgi podatkowe

Warto skorzystać z ulg podatkowych. Do najpopularniejszych należą:

  • ulga na Internet – maksymalna kwota to 760 zł, odliczyć można w dwóch kolejnych latach,
  • ulga rodzinna - ulga dla rodziców i opiekunów prawnych dzieci do 18 roku życia, podatnik może odliczyć na pierwsze i drugie dziecko po 1 112,04 zł. Kwoty wzrastają przy kolejnych dzieciach (przy trzecim dziecku do 2 000,04 zł, a przy czwartym do 2 700 zł),
  • Ulga termomodernizacyjna – wynosi do 53 000 zł na osobę, w przypadku współwłasności. Odejmuje m.in. termomodernizację, wymianę pieca, okien, drzwi, montaż instalacji fotowoltaicznej,
  • Ulga abolicyjna - skierowana jest do osób, które pracują, zarabiają i płaca podatki za granicą. Obliczenie wymaga zastosowania odpowiedniego wzoru.
  • Ulga rehabilitacyjna - skierowana jest dla osób niepełnosprawnych lub ich opiekunów. Odliczyć można m.in. zakup sprzętu, koszty stale przyjmowanych leków, pobyt na turnusie rehabilitacyjnym.

E- Podatnik

Większość osób pracujących na etacie lub umowie cywilnoprawnej (składających zeznania PIT 28, PIT 36, PIT 37, PIT 38) może w łatwy sposób rozliczyć się, korzystając z rozwiązania Twój e-PIT.

W tym celu należy wejść na stronę www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit. Zalogować się można poprzez:

  • dane podatkowe (PESEL lub NIP i kwotę przychodów),
  • e-dowód, profil zaufany, bankowość elektroniczną,
  • aplikację mObytwatel,

Po zalogowaniu się otrzymujemy wypełniony formularz, który należy sprawdzić, a w razie konieczności skorygować i uzupełnić.

Jest to bardzo przyjazne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga wychodzenia z domu. Jeżeli rozliczamy się przez Twój e -PIT nadpłatę powinniśmy otrzymać do 45 dni, w przypadku złożenia papierowej deklaracji termin wynosi 3 miesiące. Jeżeli nie mamy czasu albo rozliczenie sprawia nam kłopot, warto skorzystać z pomocy specjalisty w tej dziedzinie. Doradca podatkowy z Gliwic od lat profesjonalnie zajmuje się wypełnianiem zeznań, dlatego można mu zaufać.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.