Wiadomości z Gliwic

Szkolenia z zakresu SEP

  • Dodano: 2021-07-12 10:15

Wybierając szkolenia zawodowe warto dokładnie przemyśleć jak planujemy naszą drogę zawodową na najbliższe lata. Naturalnie większość kursów nie jest droga co za tym idzie nie wiąże nas w jednym przekonaniu, ale warto mieć ustalony plan i do niego dążyć. Najlepsze szkolenia zawodowe to takie, po których dostajemy odpowiednie certyfikaty mające znaczenie na rynku pracy. Wiele prywatnych firm wypuszcza własne szkolenia i certyfikaty, które nikogo nie interesują. Istnieją również najważniejsze certyfikaty, czyli takie, które nadają uprawnienia do wykonywania pewnych czynności. Niejako prawo jazdy jest certyfikatem uprawniającym kierowcę do poruszania się po drogach publicznych. Jednym z najbardziej znanych certyfikatów jest ten na wózki widłowe. Praktycznie każdy zna kogoś kto jest operatorem wózków widłowych. Bardzo popularne są również kursy SEP czyli kursy energetyczne i to na nich skupimy się w tym artykule.

Kursy SEP

Energetyka od wielu lat jest kluczowym aspektem funkcjonowania każdego państwa. W energetyce pracuje wiele osób, które muszą być odpowiednio przeszkolone, gdyż od ich pracy zależy zdrowie ich samych i innych osób pracujących w pobliżu. Dodatkowo energia elektryczna czy gazowa jest niezbędna do funkcjonowania wielu przedsiębiorstw i zwykłych domów. W celu kontroli tego, kto jest dopuszczony do pracy z urządzeniami energetycznymi zostało utworzone Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Uprawnienia SEP nazywane są również uprawnieniami sepowskimi, energetycznymi czy elektrycznymi.

Chcąc podjąć pracę w zawodzie elektryka, albo interesując się elektryką zapewne spotkałeś się już wcześniej z terminem SEP. Dzisiaj uprawnienia SEP są niemal niezbędne do podjęcia pracy na stanowiskach związanych z energetyką. Praca w tej gałęzi gospodarki będzie zawsze, montaż instalacji i ich dozór nie będzie mógł się obejść bez człowieka, przynajmniej w perspektywie najbliższych pokoleń. Sprawdźmy dokładnie jakie rozróżniamy typu uprawnień SEP.

Możemy wyróżnić trzy rodzaje uprawnień SEP, które rozdzielone zostały na grupy G1, G2 i G3. Pierwsza grupa uprawnia do pracy z urządzeniami, sieciami i instalacjami elektroenergetycznymi wytwarzającymi i zużywającymi energię elektryczną. Druga grupa dotyczy uprawnień cieplnych czyli urządzeń i instalacji cieplnych. Ostatnia grupa to natomiast uprawnienia z zakresu energii gazowej.

To bardzo ogólne opisy, dokładny opis uprawnień znajdziesz na stronie Centrum Doskonalenia Zawodowego Omega. Jest to ośrodek działający na terenie naszego województwa, który zajmuje się szkoleniami z zakresu SEP i UDT. Wpisując frazy SEP Gliwice czy SEP Katowice bez problemu znajdziesz strony Omega.

Do zdobycia uprawnień SEP konieczne jest zdanie egzaminu, a największe szanse na jego zaliczenie ma się po przejściu szkolenia SEP. Kursy nie trwają długo, są to tzw. szybkie kursy, które pozwalają w bardzo krótkim czasie zdobyć przydatną wiedzę, która później pomaga w pracy. Zdanie jednego certyfikatu nie blokuje możliwości dalszego kształcenia, jeżeli chcesz pokazać pracodawcy zaangażowanie i interesuje Cię ta praca możesz zdać egzaminy dla wszystkich grup. Dodatkowo warto zainteresować się szkoleniami z pomiarów instalacji elektrycznych i kursów Odnawialnych Źródeł Energii. Przystępując do kursów nie musisz posiadać żadnej wiedzy, na szkoleniach dowiesz się wszystkiego co potrzebne do zdania egzaminów teoretycznych i praktycznych. Szkolenia organizowane są dla wszystkich osób, które ukończyły 18 rok życia i mają co najmniej podstawowe wykształcenie.

Zachęcamy do rozwoju, niezależnie jakie formy on przybierze. Inwestycja w siebie naprawdę jest najlepszą inwestycją jeżeli potrafi się ją wykorzystać. Rynek pracy docenia osoby zaangażowane posiadające uprawnienia i chcące się rozwijać. Uprawnienia SEP mogą być również początkiem do rozwinięcia własnej działalności albo awansu w obecnej pracy. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.